Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինն ու Բարաք Օբաման Ուկրաինայում տիրող դրության վերաբերյալ հեռախոսազրույց են ունեցել: Ինչպես հաղորդում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը, զրույցի ընթացքում Պուտինն ընդգծել է «դրության կայունացման համար միջոցառումների անհրաժեշտությունն ու շեշտել է արմատական ընդդիմության հետ աշխատանքի կարեւորությունը, որը Ուկրաինայում հակասությունը հասցրել է ծայրահեղ վտանգավոր վիճակի»:
Իր հերթին ամերիկյան կողմի համաձայն՝ զրույցի ընթացքում կողմերն ընդունել են, որ Կիեւում ձեռք բերված համաձայնությունն անհրաժեշտ է կյանքի կոչել: Ընդգծվել է նաեւ բռնությունից հրաժարվելու կողմերի ցանկության կարեւորությունը:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 21-ին ուկրաինական ընդդիմության առաջնորդներ Արսենի Յացենյուկը, Օլեգ Տյագնիբոկն ու Վիտալի Կլիչկոն եւ նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը ստորագրել են համաձայնություն իրավիճակի քաղաքական կարգավորման մասին: Նույն օրը Գերագույն ռադան մի շարք որոշումներ է ընդունել՝ 2004թ.-ի սահմանադրության վերականգնում, ՆԳՆ ղեկավարությունից Վիտալի Զախարչենկոյի պաշտոնից հեռացում, ակտիվիստների ազատ արձակում: Բացի այդ որոշում է ընդունվել ազատ արձակել «Բատկովշչինայի» առաջնորդ Յուլիա Տիմոշենկոյին:

Президенты России и США Владимир Путин и Барак Обама провели телефонный разговор по ситуации в Украине. Как сообщает пресс-служба Кремля, в ходе беседы Путин подчеркнул «необходимость принятия срочных мер по стабилизации обстановки и акцентировал важность работы с радикальной оппозицией, которая довела противостояние на Украине до крайне опасной черты».
В свою очередь согласно американской стороне, в ходе беседы стороны признали, что достигнутое в Киеве соглашение необходимо реализовывать. Также была подчеркнута важность отказа сторон от насилия.
Напомним, 21 февраля лидеры украинской оппозиции - Арсений Яценюк, Олег Тягнибок и Виталий Кличко - и президент Виктор Янукович подписали соглашение об урегулировании политической ситуации. В тот же день Верховная Рада приняла ряд решений, которые продвигала оппозиция: возвращение к Конституции 2004 года (с последующим ее реформированием), отстранение от руководства МВД Виталия Захарченко, освобождения от наказания активистов и помощь от государства пострадавшим и семьям погибших участников акций протеста. Кроме того, принят закон, по которому можно освободить из тюрьмы экс-премьера и лидера "Батькивщины" Юлию Тимошенко.