Եգիպտոսում դատարանն արդարացրել է ոստիկանության վեց սպայի, որոնց մեղադրանք էին ներկայացրել 2011թ.-ի խռովության ընթացքում ցուցարարների սպանության առթիվ, երբ տապալվել էր նախագահ Հոսնի Մուբարաքը, հաղորդում է BBC ռուսական ծառայությունը:
Ոստիկանները, մասնավորապես, մեղադրվում էին նրանում, որ թույլ են տվել կրակել Ալեքսանդրիայում բողոքի ցույցի մասնակիցների վրա, որի հետեւանքով 83 մարդ էր զոհվել: Մեղադրյալների թվում էր քաղաքի նախկին ոստիկանապետը:
Ավելի վաղ Եգիպտոսում արդեն մի քանի դատական նիստ էր կայացել ոստիկանների գործով, որոնց նմանատիպ մեղադրանքներ էին վերագրում, սակայն այսօր նրանցից ոչ ոք ազատազրկման չի դատապարտվել ցուցարարների սպանության համար:

Суд в Египте оправдал шестерых полицейских офицеров, которым были предъявлены обвинения в убийстве демонстрантов во время восстания 2011 года, в ходе которого был свергнут президент Хосни Мубарак, передает Русская служба BBC.
Полицейских, в частности, обвиняли в том, что они позволили открывать огонь по участникам акции протеста в Александрии, где погибли 83 человека. Среди обвиняемых был и экс-глава полиции города.
Ранее в Египте уже состоялось несколько судов над полицейскими, которым предъявили схожие обвинения, однако на сегодняшний день ни один из них не получил тюремного срока за убийства протестующих.