Եվրոպայում գործազրկության մակարդակը գերազանցում է բոլոր ռեկորդները: 2013-ին ԵՄ անդամ երկրներում առանց աշխատանքի է մնացել քաղաքացիների մոտ 11%-ը: Այս տարվա համար եւս կանխատեսումներն անմխիթար են:
Անցած տարի ԵՄ անդամ երկրներում գործազրկության մակարդակը հասել է բացարձակ ռեկորդի՝ 10,9%, հայտնում է «Ռոսիսկայա գազետա»-ն՝ հղում անելով «Եվրոստատին»:
ԵՄ-ում գործազրկության մակարդակը տատանվում է: Այսպես, Իտալիայում եւ Ֆրանսիայում գործազուրկ քաղաքացիների թիվը հասել է 10,8%-ի եւ 11,5%-ի, Գերմանիայում՝ ավելի քան 5%՝ մոտ 4 մլն մարդ: Ռեկորդակիրը մնում է Հունաստանը՝ 60%:
Կանխատեսումները դրական չեն: Տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ) տվյալներով՝ 2014-ին եվրագոտում գործազրկության մակարդակը կհասնի ռեկորդային 12,3%-ի, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»: Մասնագետների գնահատմամբ՝ այս տարի Իսպանիայում եւ Հունաստանում գործազրկությունը կարող է աճել մինչեւ ԵՄ-ի ամբողջ պատմության մեջ բացարձակ առավելագույնի՝ ավելի քան 28%:
ՏՀԶԿ-ի կարծիքով՝ նման իրավիճակի պատճառը Եվրամիության ոչ ճիշտ տնտեսական քաղաքականությունն է եւ ճգնաժամի սոցիալական հետեւանքները:

Уровень безработицы в Европе бьет все рекорды. В 2013 году в странах ЕС остались без работы около 11% граждан. Прогнозы на этот года также весьма неутешительные.
Безработица в странах Евросоюза в прошлом году достигла абсолютного рекорда - 10,9%, сообщает «Российская газета» www.rg.ru со ссылкой на данные Евростата.
Уровень безработицы в ЕС варьируется. Так, в Италии и Франции количество безработных граждан достигло 10,8% и 11,5%. В Германии - более 5%, это около 4 млн человек. Рекордсменом остаётся Греция – здесь не могут найти работу 60% граждан.
Прогнозы отнюдь не положительные. По данным Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР), в 2014 году уровень безработицы в еврозоне достигнет рекордных 12,3%, сообщает Интерфакс. По оценкам специалистов, в Испании и Греции в этом году безработица может подняться до абсолютного максимума за всю историю ЕС – более 28%.
Причиной такой ситуации, по мнению ОЭСР, является неправильная экономическая политика Евросоюза и социальные последствия кризиса.