Քվինսլենդի տեխնոլոգիալական համալսարանի գիտնականները պարկավորի մկան նոր տեսակ են հայտնաբերել Antechinus ընտանիքից: Այս ընտանիքի ներկայացուցիչները հայտնի են զույգավորմեն շատ երկար ժամանակահատվածով, որը հաճախ հանգեցնում է արուների մահվան:
Նոր տեսակը ստացել է Antechinus arktos անունը: Կենդանիներին հաջողվել է հայտնաբերել Ավստրալիայի արեւելքում գտնվող Սփրինգբրուքի ազգային պարկում: Գիտնականներն անտառում 300 թակարդ են տեղադրել: Antechinus arktos-ը ընտանիքի արդեն երրորդ նոր տեսակն է, որը հայտնաբերվել է վերջին երկու տարվա ընթացքում Ավստրալիայի հարավ-արեւելքում, հաղորդում է «Lenta.ru»-ն:
Ինչպես նշվում է, վերջրերս կենդանաբանների մեկ այլ խմբի հաջողվել էր հայտնաբերել պարկավոր մկների տարօրինակ սեռական հակումների պատճառը: Դա պայմանավորված է ներտեսակային սուր մրցակցությամբ, քանի որ կենդանիների կյանքի ընթացքում բազմացում տեղի է ունենում մեկ անգամ: Քանի որ միաժամանակ զույգավորման պահին կարող են մի քանի արուներ գտնվել, վերջինները էգերին փորում են պաշտպանել մրցակիցներից զույգավորումը երկարաձգելու եղանակով, որի հետեւանքով շատ արուներ սատկում են:

Ученые из технологического университета в Квинсленде обнаружили новый вид сумчатой мыши из рода Antechinus. Представители этого рода известны крайне долгим временем спаривания, которое часто приводит к гибели самцов.
Новый вид получил название Antechinus arktos. Животных удалось найти в горах национального парка Спрингбрук на востоке Австралии. Ученые поймали сумчатых, расставив в лесу 300 ловушек с овсом и арахисовой пастой. Antechinus arktos — уже третий новый вид рода, обнаруженный за последние два года на юго-востоке Австралии, сообщает Лента.Ру.
Как отмечается, недавно другой группе зоологов удалось обнаружить причины необычного полового поведения сумчатых мышей. Они связаны с острой внутривидовой конкуренцией, которая подогревается тем, что за время жизни животных размножение происходит лишь однажды. Поскольку в каждом помете могут одновременно присутствовать потомки разных самцов, последние пытаются защитить самок от конкурентов путем растягивания времени спаривания. В итоге многие самцы умирают от истощения.