Թաիլանդի մայրաքաղաքում բողոքի հերթական ցույցն է տեղի ունենալու: Այս անգամ հակակառավարական ցուցարարները մտադիր են բոյկոտել երկրի նախկին վարչապետ Թաքսին Չինավատի ընտանիքի հետ կապված բոլոր ընկերությունները: Այս մասին հայտարարել է ցուցարարների առաջնորդ Սուտեպ Տաուգսուբանը:
Երկուշաբթի առավոտյան մի խումբ ցուցարարներ ծայրահեղական գաղափարներով հայտնի բուդդայական մի կրոնավորի գլխավորությամբ շրջափակել են Բանգկոկի Voice TV հեռուստատեսության գրասենյակը, որը ղեկավարում է 2006թ. իշխանությունից հեռացված Թաքսին Չինավատի որդին:
Ավելի վաղ Տաուգսուբանն իր համախոհներին կոչ էր արել հրաժարվել թագավորության խոշոր բջջային օպերատոր «Աիս»-ի ծառայություններից, որի բաժնետոմսերը նախկինում պատկանել էին Թաքսին Չինավատին: Արդյունքում ընկերությունն ստիպված է եղել հաճախորդներին SMS-ներ ուղարկել, որում հաստատում է, որ «օպերատորը Չինավատ ընտանիքի բիզնեսի հետ ոչ մի կապ չունի», հայտնում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Չինավատ ընտանիքը Թաիլանդի ամենահարուստ ընտանիքներից է: Ըստ հեղինակավոր Forbes ամսագրի` 2012թ. Չինավատ ընտանիքի կարողությունը գնահատվում էր 12,3 միլիարդ դոլար: Ըստ Forbes–ի` Թաիլանդի ամենահարուստ մարդկանց ցանկում Չինավատների ընտանիքը զբաղեցնում է երկրորդ տեղը:

В столице Таиланда на этой неделе пройдет очередная акция протеста. На этот раз антиправительственные манифестанты намерены бойкотировать компании и предприятия, связанные с семьей бывшего премьер-министра страны Таксина Чинавата. Об этом сообщил лидер демонстрантов Сутеп Таугсубан.
Группа протестующих в понедельник утром под руководством буддистского монаха, известного своими радикальными настроениями, окружила офис телекомпании Voice TV в Бангкоке, которой руководит сын Таксина Чинавата, отстраненного в 2006 году от власти в результате военного переворота.
Ранее Таугсубан призвал своих сторонников отказаться от услуг крупнейшего мобильного оператора королевства «Аис», акциями которого ранее владел Таксин Чинават. В результате компания была вынуждена разослать клиентам SMS-сообщения, в которых утверждалось, что «оператор не имеет никого отношения к бизнесу семьи Чинават», сообщает ИТАР-ТАСС
Семья Чинават является одной из богатейших в Таиланде. По данным авторитетного журнала Forbes, состояние семьи Чинават в 2012 году оценено в 12,3 млрд долларов. В рейтинге богатейших людей Таиланда по версии Forbes клан Чинават занимает вторую строчку. Политические объединения, создаваемые при поддержке Чинават, одерживают победу на парламентских выборах в Таиланде с 2001 года.