Բրիտանական ֆիլմերի ամենամյա փառատոնը այս տարի մեկնարկեց  «Մոսկվա» կինոթատրոնում Ջոնաթան Սմիթի՝ սիրո և կորստի մեջ հայտնված արվեստագետների բոհեմական գաղութի մասին պատմող վեպի հիման վրա նկարահանված «Ամառը փետրվարին» ֆիլմի ցուցադրությամբ (ֆոտոռեպորտաժ
Փառատոնն այս տարի նվիրվում է մեր հասարակության մեջ առկա ներառական և հաղորդակցության խնդիրներին:
«Առաջին հերթին մենք ընտրում ենք փառատոնի թեման, թե այս տարի, որ թեման է արդիական: Ապա Մեծ Բրիտանիայում մեր մասնագետները ընտրում են ֆիլմեր, որոնք կարծարծեն ընտրված թեման: Ֆիլմերը պարտադիր պետք է լինեն վերջին արտադրության, ինչպես նաև փառատոնային ֆիլմեր: Իսկ հետո սկսվում են բանակցությունները հենց ֆիլմերի ռեժիսորների հետ, որ ձեռք բերենք ֆիլմերի ցուցադրության իրավունքը: Բավականին երկար գործընթացից հետո հայ հանդիսատեսի դատին ենք հանձնում ծրագիրը»,- NEWS.am-ին ասաց Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Արևիկ Սարիբեկյանը:
Փառատոնի շրջանակում կցուցադրվի ինը ֆիլմ մայրաքաղաքում և մարզերում։ Երևանում ֆիլմերը կցուցադրվեն փետրվարի 22-ից մարտի 5-ը «Մոսկվա» և «Նաիրի» կինոթատրոններում: Փառատոնի ֆիլմերը փետրվարի 28-ին ամբողջ օրը կցուցադրվեն «Սինեմա Սթար» կինոթատրոնի սրահներից մեկում։ Մարտի 5-ին նախատեսվում է հատուկ ծրագիր «Նաիրի» կինոթատրոնում: Գորիսում, Գյումրիում և Գավառում ֆիլմերը կցուցադրվեն մարտի 7-ից 16-ը: Բոլոր ցուցադրությունների մուտքը այս տարի նույնպես անվճար է:
Փառատոնի շրջանակում կանցկացվի արդեն ավանդական դարձած գրախոսականի մրցույթը, որի գլխավոր մրցանակակիրը կարժանան iPad Air-ի։
Բացման արարողությանը ներկա էին «ԱրմենՏել» ընկերության գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը, Երևանում Մեծ Բրիտանիայի փոխդեսպան Ըմայաս Մորզը, ՀՀ Մշակույթի նախարարի տեղակալ Ներսես Տեր-Վարդանյանը, Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Արևիկ Սարիբեկյանը և ՅՈՒՆԻՍԵՖ հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Հենրիետ Արենսը:
Փառատոնի հյուրերն են Բրիտանական խորհրդի ֆիլմերի բաժնի խորհրդատու Քրիսթին Բարդսլինը և «Պարզամիտ Ջիմը» ֆիլմի ռեժիսոր Մեթ Հալսը:
Քրիսթին Բարդսլին իր այցելության ընթացքում կհանդիպի ֆիլմարտադրության ոլորտի ներկայացուցիչների հետ: Քննարկումների ընթացքում կքննարկվեն հայկական և բրիտանական կինոարտադրության կապերի զարգացման հեռանկարներն ու հնարավորությունները:

Программа фестиваля британских фильмов составляется на одну из злободневных тем современности. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am  заявила руководитель представительства Британского совета в Армении Аревик Сарибекян (фоторепортаж).
«В Великобритании наши специалисты составляют программу кинофестиваля. В нее включаются фильмы последних лет исключительно британского производства. Затем мы начинаем вести переговоры с режиссерами, чтобы получить права на показ кинолент в Армении. И только потом мы представляем на суд армянского зрителя окончательно утвержденную программу», - добавила Сарибекян.
Напомним, что 12-ый фестиваль британских фильмов посвящен проблемам коммуникации и интеграции в общество людей с ограниченными возможностями. Гостями фестиваля станут советник отдела фильмов Британского совета Кристин Бардслин и режиссер картины «Наивный Джим» Мет Халс. В рамках фестиваля пройдут показы  9 кинолент в Ереване, а также в Горисе, Гаваре и Гюмри. В Ереване показы пройдут с 22 февраля по 5 марта в кинотеатрах «Москва», «Наири» и «Синема Стар». В Гаваре, Горисе и Гюмри показ фильмов состоится с 7 по 16 марта. Вход на все сеансы свободный. С программой фестиваля можно ознакомиться по ссылке. В рамках фестиваля будет проведен традиционный конкурс на лучшую рецензию, главным призом которого станет планшет iPad Air.