Գերագույն ռադայում Կոմկուսն ու Ռեգիոնների կուսակցությունն արգելելու օրինագիծ են նախաձեռնել:
Կուսակցություններն արգելելու նախաձեռնությամբ հանդես է եկել Ուկրաինայի խորհրդարանի պատգամավոր, Արմատական կուսակցության առաջնորդ Օլեգ Լյաշենկոն՝ Գերագույն ռադայի համաձայնեցման խորհրդի նիստում:
«Ես խորհրդարանում արդեն համապատասխան բանաձեւ գրանցել եմ», - ասել է Լյաշկոն:
Իր հերթին «Սվոբոդա» կուսակցությունը ներկայացրել է ազատ կերպով հրազեն ձեռքբերելու մասին օրինագիծ: Այս մասին հայտնել է «Սվոբոդա» կուսակցության առաջնորդ Օլեգ Տյագնիբոկը` Գերագույն Ռադայի համաձայնեցման խորհրդի նիստում:
Տյագնիբոկը խմբակցություններին, խմբերին եւ առանձին ժողովրդական պատգամավորներին առաջարկել է մասնակցել նման օրինագծի նախապատրաստմանը: «Վերջին օրերի իրադարձությունները ցույց են տվել, որ եթե այդ օրենքը մեզ մոտ գործեր, իշխանությունների կողմից նման ապօրինություն մեզ մոտ չէր լինի», - ասել է նա:

В Верховной раде инициирован проект закона о запрете Партии регионов и компартии.
Запрет партий инициирован депутатом парламента Украины лидером Радикальной партии Олегом Ляшко. Об этом он заявил на согласительном совете Верховной рады.
«Я уже зарегистрировал в парламенте соответствующее постановление», - сказал Ляшко.
В свою очередь, партия «Свобода» подготовку законопроекта о свободном владении огнестрельным оружием. Об этом заявил лидер Свободы Олег Тягнибок на заседании согласительного совета Верховной Рады.
Тягнибок предложил представителям фракций, групп и отдельным народным депутатам принять участие в подготовке такого законопроекта. «События последних дней показали, что если бы этот закон у нас действовал, такой вакханалии со стороны представителей власти не было бы», - сказал он.