Հայաստանում գազի սակագինը կարելի է հեշտությամբ 50-60 դոլարով էժանացնել: Այս մասին, այսօր՝ փետրվարի 24-ին, ԱԺ-ում հայտարարել է նախկին վարչապետ, ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանը:
«Պարզապես նայեք «ՀայՌուսգազարդի» աշխատավարձի ֆոնդը, որքան է այնտեղ միջին աշխատավարձը. Ամսական 225 հազար դրամ, մինչդեռ պետական սեկտորում՝ 141 հազար դրամ, մասնավոր սեկտորում՝ 191 հազար դրամ, իսկ հանրապետությունում միջին աշխատավարձը 157 հազար դրամ է: Հաշվարկեք 157 հազարով, կամ նույնիսկ 141 հազարով, քանի որ «ՀայՌուսգազարդի» մենաշնորհը պետությունն է հաստատել: Եթե աշխատավարձը 225 հազար դրամից նվազեցվի 141 հազար դրամի, գազի սակագինը հեշտությամբ կարելի է իջեցնել 50-60 դոլարով»,-հայտարարել է Բագրատյանը:
Հիշեցնենք, նախորդ տարվա դեկտեմբերի 2-ին ՌԴ նախագահի Հայաստան պետական այցի  շրջանակում երկու երկրների կառավարությունների միջեւ համաձայնագիր էր ստորագրվել «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի առքուվաճառքի մասին», ըստ որի` գազի սակագինը Հայաստանում առաջիկա 5 տարվա համար սահմանվել է 189 դոլար: Սակայն ամսական մինչեւ 10 հազար խմ գազ սպառողների համար գազի սակագին է սահմանվել 156 հազար դրակը (1000 խմ-ի դիմաց), ինչը կազմում է մոտ 380 դոլար:

Тариф на газ в Армении можно с легкостью сделать на 50-60 долларов дешевле. Об этом заявил экс-премьер, депутат Национального Собрания Армении Грант Багратян, выступая в парламенте Армении по вопросу создания временной депутатской комиссии по газовой проблематике.
«Просто посмотрите на зарплатный фонд «АрмРосгазпрома». Какая там средняя зарплата? 225 тысяч драмов в месяц ($540 - ред). В то время как в госсекторе – 141 тысяча, в частном – 191, ну а средняя в республике – 157. Посчитайте хотя бы по 157. А то и вовсе по 141, по уровню госсектора. Ведь монополию «АрмРосгазпрома» государство утвердило. Только снизьте зарплаты с 225 до 141 тысячи – так я с легкостью на 50-60 долларов сокращу тариф на газ», - заявил Багратян.
Напомним, с 2 декабря 2013 г. тариф на газ в Армении установлен в размере $189 на последующие 5 лет, по межгосударственному соглашению, подписанному в Ереване в ходе визита в Армению главы РФ Владимира Путина. Для малых абонентов (до 10 тыс кубометров газа в месяц) тариф составляет 156 тыс драмов за 1 тыс куб м (по текущему курсу - $378), для крупных – $277 в драмовом эквиваленте.