Ուկրաինայի ներքին գործերի նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արսեն Ավագովը լուծարել է Ուկրաինայի ՆԳՆ-ի «Բերկուտ» հատուկ նշանակության ստորաբաժանումը:
«2014 թ. փետրվարի 25-ի ստորագրել եմ թիվ 144  հրամանագիրը` ««Բերկուտ» քաղաքացիական անվտանգության ոստիկանական հատուկ ստորաբաժանումները լուծարելու վերաբերյալ (մանրամասները` վաղվա հատուկ ճեպազրույցում)», - Facebook-ի իր էջում հայտնել է Արսեն Ավագովը:
Նշենք, որ «Բերկուտը» լուծարել նախկինում առաջարկել էին Ուկրաինայի Գերագույն Ռադայի «Սվոբոդա» խմբակցության պատգամավորները, համապատասխան օրինագիծը գրանցվել էր փետրվարի 23-ին: Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Ավագովը ծառայողական քննություն էր նշանակել Ուկրաինայի ՆԳՆ-ի գլխավոր վարչությունների ղեկավարների նկատմամբ` մի շարք մարզերում բողոքի ցույցերի ժամանակ իրենց լիազորությունները չարաշահելու փաստով:

Арсен Аваков, на которого парламент Украины временно возложил исполнение обязанностей министра внутренних дел, своим приказом расформировал подразделение специального назначения МВД Украины «Беркут».
«Подписал приказ номер 144 от 25 февраля 2014 года «Про ликвидацию специальных подразделений милиции гражданской безопасности «Беркут» (подробности на специальном брифинге завтра)», - сообщил Арсен Аваков в своем аккаунте в Facebook.
Отметим, что ликвидировать «Беркут» ранее предлагали депутаты Верховной рады Украины от фракции «Свобода», соответствующий законопроект был зарегистрирован 23 февраля.Напомним, ранее Аваков назначил служебное расследование в отношении руководителей Главных управлений и управлений МВД Украины в ряде регионов по факту превышения полномочий во время акций протеста.