Թուրքիայի քրդական «Խաղաղություն եւ ժողովրդավարություն» (BDP) կուսակցության ասորի պատգամավոր Էրոլ Դոռան Թուրքիայի քաղաքացիության մասին օրենքում փոփոխություն կատարելու առաջարկով օրենսդրական փոփոխության նախագիծ է ներկայացրել երկրի խորհրդարան։
Թուրքական Demokrathaber կայքի փոխանցմամբ՝ ասորի պատգամավոր Էրոլ Դոռայի ներկայացրած օրինագիծը նախատեսում է քաղաքացիություն տալ 1915-ին, այն ժամանակվա կառավարության պաշտոնական հրապարակման հիման վրա իրականացրած տեղահանությունից հետո տարբեր պատճառներով քաղաքացիությունից զրկվածների ժառանգներին։
Էրոլ Դոռան ներկայացված օրինագծում պարզաբանել է, թե 1915-ից հետո տարբեր պատճառներով Թուրքիայի քաղաքացիությունից զրկված անձանց ժառանգներն ինչ պետք է ներկայացնեն Թուրքիայի քաղաքացիություն ստանալու համար՝ շեշտելով ցանկը. այն ժամանակաշրջանի անձնագրեր կամ անձը հաստատող փաստաթղթեր, եկեղեցու գրանցամատյանները, ազգային փոքրամասնությունների հիմնադրամների գրանցումները, նախկինում ապրած վայրերի մասին բանավոր պատմություններ, օսմանյան փաստաթղթերում անցնող անուններ, զինվորական գրանցումներ, նավի կամ այլ փոխադրամիջոցի տոմսեր, ամուսնության վկայականներ եւ Թուրքիայից այլ երկիր գաղթելու մասին տեղեկանք այդ երկրից։
Էրոլ Դոռան նշել է, թե հայ հայտնի արվեստի գործիչներ Վիլիամ Սարոյանը, Արամ Տիգրանը շատ էին ցանկանում թաղվել իրենց պապերի հողերում, սակայն նրանց նույնիսկ դա թույլ չտվեցին՝ շեշտելով, թե նոր օրինագծով ինչ-որ չափովի կշտկվի նման սխալները։

В Турции депутат курдской партии «Мир и демократия» (BDP), ассириец Эрол Доран представил на рассмотрение парламента законопроект о внесении поправок в Закон о гражданстве.
По сообщению турецкого сайта Demokrathaber, законопроект Дорана предусматривает  предоставление гражданства потомкам тех людей, которые в 1915 году  были выселены из своих домов на основании официального решения тогдашнего правительства и по тем или иным причинам лишились гражданства.
Представляя законопроект, депутат прояснил, какие документы необходимо представить потомкам Геноцида для получения гражданства Турции. А именно։ паспорт того периода или документ, удостоверяющий личность, записи с церковных журналов, устные истории о местах проживания, документы Османской Турции, в которых упоминаются имена их предков, военные записи, билеты на транспортные средства, свидетельство о браке и справка о миграции, выданная страной, куда иммигрировали из Турции.
Доран, отметив, что известные армянские деятели искусств, такие как Уильям  Сароян, Арам Тигран хотели быть похороненными  на земле своих дедов, однако им это не позволили, заключил, что с помощью нового законопроекта можно исправить ошибки подобного рода.