Ուկրաինայում անկայունությունը կարող է լուրջ հետեւանքներ ունենալ ամբողջ աշխարհի համար: Այս մասին հայտնել է Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը:
«Աշխարհը հակամարտության շեմին է, որի հետեւանքները դեռ չի գիտակցում: Եվրոպայում ոչ բոլորն են հասկանում, թե ինչ է կատարվում», — ասել է Տուսկը ճեպազրույցի ժամանակ:
Լեհաստանի վարչապետն ընդգծել է, որ Ուկրաինան միջազգային լիարժեք աջակցության է արժանի: «Այսօր ուկրաինացիները պետք է իմանան, որ իրենք իսկական ընկերներ ունեն», — հայտարարել է լեհ վարչապետը:
Ըստ նրա` Ուկրաինայի իրադարձությունները յուրօրինակ քննություն են, որն ազդելու է ժողովուրդների եւ պետությունների միջեւ հարաբերությունների վրա` հետագա տասնամյակների ընթացքում:
Լեհաստանի նախագահ Բրոնիսլավ Կոմորովսկին էլ հայտնել է, որ մարտի 3-ի առավոտյան տեղի կունենա երկրի Ազգային անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստ` նվիրված Ուկրաինային:
Կոմորովսկին նշել է, որ Ուկրաինայի տարածքում ռուսական բանակի հնարավոր հայտնվելը լեհերի մոտ Լեհաստանի անվտանգության սպառնալիքի զգացողություն է առաջացնում, հայտնում է rosbalt.ru-ն` վկայակոչելով «Ազատություն» ռադիոն:

Нестабильность в Украине может иметь серьезные последствия для всего мира. Об этом заявил премьер-министр Польши Дональд Туск.
«Мир оказался на грани конфликта, вероятные последствия которого он еще не осознает. Не все в Европе понимают, что происходит», — сказал Туск во время брифинга.
Глава польского правительства подчеркнул, что Украина заслуживает полной международной поддержки. «Украинцы сегодня должны узнать, что они имеют настоящих друзей», — заявляет польский премьер.
По его мнению, то, что происходит в Украине — это своеобразный экзамен, который будет влиять на отношения между народами и государствами в течение последующих десятилетий.
В свою очередь президент Польши Бронислав Коморовский объявил, что утром 3 марта состоится внеочередное заседание Совета национальной безопасности страны, посвященное Украине. «Ситуация очень серьезная, чтобы не сказать драматическая. Речь идет о нарушении 4 статьи Североатлантического хартии», — подчеркнул он.
Коморовский отметил, что возможно появление российской армии на территории Украины вызывает у поляков ощущение угрозы безопасности Польши, сообщает Росбалт.RU со ссылкой на «Радио Свобода».