Ուկրաինական լրատվամիջոցները հաղորդում են բազմաթիվ խախտումների մասին, որ տեղի են ունեցել Ղրիմի հանրաքվեի ժամանակ: Այսպես, «Ուկրաինսկայա պրավդան» գրում է, թե Ղրիմում քվեարկության չգնացածների հետեւից գալիս են տուն, ավելի համոզիչ երեւալու համար՝ ոստիկանության ուղեկցությամբ: Ականատեսների վկայությամբ, անցնում են բոլոր բնակարաններով, պահանջում են ներկայանալ քվեարկության: Տղամարդը «արկղն» է տանում, կինը ցուցակը: «Իրենց նույնիսկ տեղամասեր պետք չեն»,- պատմել է ականատեսը, ով նկարահանել է տեսածը:
Բազմաթիվ ղրիմցիներ քվեարկության էին եկել՝ իրենց բողոքը հայտնելու: «ԳրոմադսկեՏՎ»-ի փոխանցմամբ, շատերն իրենց բողոքը հայտնել են՝ անվավեր դարձնելով քվեաթերթիկը: Ամենահայտնի գրառումներից են «Փառք Ուկրաինային», «Ղրիմը Ուկրաինա է», «Նաեւ «Մահ կամ ազատություն», «Խուտին Պույ», գրում է Cenzor-ը: Ուկրաինայի ընտրողների միության նախագահ Ալեքսանդր Չերնենկոյի խոսքով հանրաքվեի աննորմալ բարձր մասնակցության պատճառն այն է, որ հենց տեղամասերում ընտրացուցակներում ընդգրկել են բոլոր ցանկացողներին, նույնիսկ ՌԴ քաղաքացիներին: Արձանագրվել են նաեւ բազմակի քվեարկության դեպքեր:
Նշենք, որ մարտի 16-ին Ղրիմում կայացել է հանրաքվե՝ Ռուսաստանին միանալու կամ Ուկրաինայի կազմում լայն ինքնավարության հարցով: Ուկրաինայի իշխանություններն ու միջազգային հանրությունը հայտարարել են, թե չեն ընդունում հանրաքվեի արդյունքները: Ղրիմի թաթարների առաջնորդ Մուստաֆա Ջեմիլեւը հայտարարել է, թե թաթարների 90 տոկոսը չի քվեարկել: Նրա խոսքով, ընտրողների իրական մասնակցությունը չի գերազանցվել 30 տոկոսը:

Украинские СМИ передают о нарушениях в ходе референдума в Крыму. Так, «Украинская правда» пишет, что в Крыму к тем, кто не идет голосовать на референдум, приходят домой, для убедительности – даже с милицией. Как сообщают очевидцы, «ходят по всем квартирам, требуют голосовать». Мужчина носит «ящик», женщина – список, с которым сверяется. «Им даже участки не нужны», - рассказывает очевидец, заснявший увиденное на видео.
Многие крымчане пришли на голосование для того, чтобы выразить свой протест против него, сообщает в свою очередь, ГромадськеТВ. Свой протест они выражали надписями на бюллетенях. Среди наиболее популярных были надписи «Слава Украине!»,«Крым - Украина», а также «Свобода или смерть», «Хутин Пуй!», отмечает Cenzor. «5 канал» приводит слова председателя Комитета избирателей Украины Александра Черненко. Он считает, что аномально высокая явка крымчан является результатом того, что в списки для голосования прямо на избирательных участках вносили всех желающих, даже и граждан России. Кроме того, зафиксированы случаи голосования тех самых жителей на нескольких участках, - подчеркнул Черненко.
Отметим, что 16 марта в Крыму состоялся референдум, на который было вынесено два вопроса: «Вы за воссоединение Крыма с Россией на правах субъекта Российской Федерации?» и «Вы за восстановление действия конституции Республики Крым 1992 года и за статус Крыма как части Украины?».
Ранее власти Украины заявили о нелегитимности. США, европейские страны, официальный ЕС, международные институты, ОБСЕ и другие международные организации, действующая власть Украины не признают референдум законным и легитимным. Также референдум признан незаконным авторитетной международной правовой институцией - Венецианской комиссией. Многолетний лидер крымскотатарского народа Мустафа Джемилев заявил, что 99% крымских татар на референдуме не голосовали. По его словам, общая явка не превышает 30%.