Իտալական Վենետո շրջանի բնակիչները, որի մայրաքաղաքը Վենետիկն է, ձայների մեծամասնությամբ կողմ են արտահայտվել Իտալիայի կազմից դուրս գալուն, հաղորդում է Libero Quotidiano-ն:
Նախօրեին այդ շրջանում ավարտվել է ինտերնետ-հանրաքվեն, որի գլխավոր հարցը եղել է հետեւյալը. «Ցանկանո՞ւմ եք արդյոք, որ Վենետոն դառնա անկախ եւ ինքնիշխան դաշնային հանրապետություն»:
Ավելի քան 2 մլն մարդ (ընտրողների 73 տոկոսը), որոնք մասնակցել են հանրաքվեին, անկախ պետության օգտին քվեարկել է 89 տոկոսը, հաղորդում է Gazeta.ru-ն:
Սրա հետ կապված էլեկտրոնային քվեարկության նախաձեռնողները հայտարարել են Իտալիայից անջատվելու ընթացակարգի մեկնարկը: Բացի այդ, պաշտոնական մակարդակով մշակվում է հանրաքվեի անցկացման նախագիծը:
Ավելի վաղ հանրաքվեի կազմակերպիչները հայտարարել էին միակողմանի անկախություն հայտարարելու մտադրության մասին, չնայած իտալական օրենսդրության հակասություններին:
Բենետոյի շրջանի՝ Իտալիայից առանձնանալու պատճառը ծանր հարկային բեռն է, որից ստացված միջոցներն ուղղվում են Իտալիայի հարավային աղքատ շրջաններ: Նոր պետության մեջ կընդգրկվեն Տրեվիզո, Վենետիկ, Վերոնա, Վիչենցա, Պադուա, Բելունո եւ Ռոգիվո նահանգները:

Жители итальянского региона Венето, столицей которого является Венеция, большинством голосов поддержали выход из состава Италии, сообщает Libero Quotidiano.
Накануне в регионе завершился интернет-референдум, главным вопросом которого был: «Хотите ли вы, чтобы Венето стало независимой и суверенной федеративной республикой?».
Из более чем двух миллионов человек (73% общего электората), которые приняли участие в референдуме, в пользу создания независимого государства «Республика Венето» высказались 89% респондентов, передает Gazeta.ru.
В связи с этим инициаторы электронного голосования объявили о начале процедуры отделения от Италии. Кроме того, разрабатывается проект проведения референдума на официальном уровне.
Ранее организаторы референдума заявляли о намерении объявить об односторонней независимости региона, несмотря на противоречие итальянскому законодательству.
Причиной для организации отделения Венето от Италии стало тяжелое налоговое бремя, за счет которого спонсируется бедная южная часть Италии. В новое государство, как ожидается, должны войти провинции Тревизо, Венеция, Верона, Виченца, Падуя, Беллуно и Ровиго.