Հայոց Մեծ եղեռնի 100-ամյակի նախաշեմին Թուրքիան շարունակում է իր հակահայ քաղաքականությունը, որի վերջին դրսեւորումը օրերս թուրք-սիրիական սահմանի մոտ գտնվող բնակավայրերի վրա Թուրքիայի հրահրմամբ գործող ահաբեկչական խմբավորումների սանձազերծած գործողություններն են։ Այդ մասին ասվում է ՀՅԴ «Նիկոլ Աղբալյան» ուսանողական միության եւ ՀՅԴ Երիտասարդական միության հայտարարության մեջ:
«Քեսաբի եւ շրջակա բնակավայրերի վրա Թուրքիայից ներթափանցած խմբավորումների հարձակման արդյունքում պղծվել է Քեսաբի հայոց եկեղեցին, կողոպտվել են տներ, մոտ 400 հայ ընտանիք տեղահան է եղել Քեսաբից եւ ապաստանել Լաթակիայում: Քեսաբի հայ բնակչությունը 1909թ-ից եւ 1915թ-ից հետո, այս էլ երրորդ անգամ ենթարկվում է Թուրքիայի կողմից սանձազերծված տեղահանության:
Թուրքիայի կողմից քեսաբահայությանն ուղղված հերթական հարվածը, կրկին տեղի է ունենում միջազգային հանրության աչքի առջեւ: Միջազգային հանրություն, որն իր կրավորական կեցվածքով եւ թողտվությամբ խրախուսում է Թուրքիայի այսօրինակ ոճրագործությունները եւ ցեղասպան քաղաքականությունը հայության նկատմամբ:
Մենք պահանջում ենք ՄԱԿ-ից կատարել իր իրական առաքելությունը, դատապարտել եւ կանխել Թուրքիայի քողարկված ագրեսիան եւ միջոցներ ձեռնարկել քեսաբցիների իրենց բնակության մշտական վայր վերադարձի ուղղությամբ։
Որպես հայ երիտասարդ մենք զորակցություն ենք հայտնում սիրիահայությանը եւ հաստատակամություն ենք հայտնում բոլոր հնարավոր միջոցներով պաշտպանելու եւ նեցուկ կանգնելու մեր հայրենակիցներին։
Միաժամանակ կոչ ենք անում երիտասարդությանն ու քաղաքական ուժերի երիտասարդական թեւերին, միանալ սույն թվականի մարտի 27-ին՝ ժամը 15:00-ին, ՄԱԿ-ի Հայաստանի գրասենյակի առջեւ անցկացվելիք բողոքի ցույցին՝ մեր բողոքի ձայնը բարձրացնելու Թուրքիայի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի դեմ»։

Накануне 100-летия Геноцида армян Турция продолжает свою антиармянскую политику, последним проявлением которой стали действия террористических группировок по побуждению Турции в населенных пунктах на турецко-сирийской границе. Заявление с подобным содержанием распространили студенческий союз «Никол Агбалян» Армянской Революционной Федерации Дашнакцутюн и Молодежный союз АРФД.
«Армянское население Кесаба после 1909 и 1915 годов уже в третий раз подвергается переселению по вине Турции. Турция наносит очередной удар по армянам Кесаба на глазах международного сообщества, которое своей пассивной позицией и попустительством поощряет подобные преступления Турции и ее геноцидальную политику в отношении армян. Мы требуем от ООН выполнить свою миссию, осудить и предотвратить завуалированную агрессию Турции и принять меры для возвращения жителей Кесаба в места их постоянного проживания», – говорится в заявлении молодежных организаций, которые 27 марта в 15:00 проведут акцию протеста против турецкой агрессии перед офисом ООН в Армении.
Отметим, что сирийский военный самолет, осуществлявший операцию против исламских террористов, проникших на территорию населенного преимущественного армянами района Кесаб провинции Латакия, был сбит турецкими истребителями.