Թեեւ Հայաստանի կոմունիստական կուսակցությունը անհաշտ ընդդիմություն է, այնուամենայնիվ նպատակահարմար չի համարում խանգարել նախագահին Մաքսային միություն մտնելու պատմական քայլը իրագործելիս: Այս մասին մարտի 25—ի մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Կոմկուսի Կենտկոմի առաջին քարտուղար Տաճատ Սարգսյանը:
Ըստ նրա՝ դրանով կլուծվի Հայաստանի անվտանգության ապահովման խնդիրը, կվերականգնվեն նախկին տնտեսական կապերը, միասնական տնտեսական տարածքը կընդլայնվի: «Հայաստանի Կոմկուսը անում է հնարավորը, որպեսզի երկիրը շուտափույթ մտնի Մաքսային միություն», - ընդգծել է Տաճատ Սարգսյանը:
Հիշեցնենք, Հայաստանը ՄՄ-ին անդամակցելու պատրաստակամություն էր հայտնել նախորդ տարվա սեպտեմբերի 3-ին, անդամակցության ճանապարհային քարտեսը ստորագրվել էր 2013թ. դեկտեմբերի 24-ին: Մաքսային միություն մտնելու նախնական ժամկետ է նշանակված մայիսը:

Хотя Коммунистическая партия Армении является непримиримой оппозицией, она не считает целесообразным хоть каким-либо малейшим образом мешать президенту республики в осуществлении исторического шага – вступления страны в Таможенный союз. Об этом на пресс-конференции 25 марта заявил первый секретарь Центрального комитета Коммунистической партии Армении Тачат Саркисян.
По его словам, присоединением к ТС решается вопрос обеспечения безопасности Армении, восстанавливаются старые экономические связи, расширяется единое экономическое пространство. «Коммунистическая партия Армении делает все возможное для скорейшего вступления страны в Таможенный союз», - подчеркнул Тачат Саркисян.
Напомним, что о намерении Армении вступить в Таможенный союз заявил президент Серж Саргсян 3 сентября прошлого года в Москве по итогам переговоров со своим российским коллегой Владимиром Путиным. Дорожная карта о присоединении Армении к ТС подписана 24 декабря 2013 года. Само вступление страны в Таможенный союз предварительно намечено на май.