Ղրիմի հանրաքվեն ամբողջությամբ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի շրջանակում է անցել, մարտի 25-ի մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Կոմկուսի Կենտկոմի առաջին քարտուղար Տաճատ Սարգսյանը:
Ըստ նրա՝ Ուկրաինայում ներկայումս իշխանության ղեկին ֆաշիստներն են: «Մենք դատապարտում ենք մեր կուսակիցների վրա ճնշում գործադրելու փորձերը, այդ թվում նաեւ՝ Ուկրաինայի Կոմկուսի Կենտրոնական կոմիտեի շենքի զավթումը Մայդանի զինված ակտիվիստների կողմից», - ընդգծել է Տաճատ Սարգսյանը:
Հիշեցնենք, որ մարտի 16-ին Ղրիմում անցկացվել է հանրաքվե, որի պաշտոնական արդյունքներով ընտրողների 96 տոկոսը կողմ է արտահայտվել ՌԴ-ին Ղրիմի միացմանը: Ավելի ուշ Ռուսաստանն ու Ղրիմը համապատասխան պայմանագիր են կնքել:

Референдум в Крыму полностью проведен в рамках реализации права народов на самоопределение. Об этом на пресс-конференции 25 марта заявил первый секретарь Центрального Комитета Коммунистической партии Армении Тачат Саркисян. По его словам, в украинском государстве на сегодняшний день у власти находятся фашисты. «Мы осуждаем попытки давления на наших соратников, в том числе захват вооруженными сторонниками Майдана здания Центрального Комитета Коммунистической партии Украины», - подчеркнул Тачат Саркисян.
Напомним, что в Крыму 16 марта прошел референдум о статусе автономии. По официальным данным, более 96% избирателей высказались за вхождение Крыма в состав России. В Кремле подписан договор о вхождении Республики Крым и города федерального значения Севастополь в состав Российской Федерации.