Ուկրաինայի Գերագույն ռադան  չի կարողացել Ալեքսանդր  Տուրչինովին հեռացնել խորհրդարանի խոսնակի պաշտոնից: Համապատասխան որոշմանը կողմ են եղել ընդամենը երկու պատգամավորներ: Հարցը քվեարկության դնելուց առաջ Տուրչինովն ասել է. «Ես առավոտյան ուշադիր լսեցի ժողովրդական պատգամավորների ելույթները: ՈՒԴԱՌ-ի ներկայացուցիչն ասաց, որ իրենք կդնեն Գերագույն ռադայի նախագահի հրաժարականի հարցը: Ցանկանում եմ հարգելի գործընկերներիս հայտնել, ոչ ինձ պետք չէ վախեցնել կամ շանտաժի ենթարկել», - ասել է նա:
«Քանի որ նման առաջարկ  կա, ես  պատրաստ եմ եւ ցանկանում եմ քվեարկության դնել ԳՌ-ի նախագահի հրաժարականի հարցը, որպեսզի այլեւս շանտաժ չլինի: Դուք առաջարկ  ունե՞ք: Ներկայացրեք այն: Չկա՝ ես ձեր փոխարեն կներկայացնեմ: Խնդրում եմ ԳՌ-ին կողմնորոշվել այս հարցում», - նշել է Տուրչինովը:
Դրանից հետո միայն երկու պատգամավոր են «կողմ» քվեարկել, հայտնում է «Ուկրաինսկայա պրավդան»:
Քվեարկությունից հետո Տուրչինովին է մոտեցել ՈՒԴԱՌ-ի առաջնորդ Վիտալի Կլիչկոն եւ ինչ-որ բան  ասել:
Ի պատասխան՝ Տուրչինովն ասել էր. «Դուք քննարկո՞ւմ եք ցանկանում: Ես հիմա հրապարակային քննարկում կանցկացնեմ, եթե ցանկանում եք»: Դրանից հետո Կլիչկոն հեռացել է ամբիոնից, իսկ նիստը շարունակվել է:
Մարտի 24-ին Տուրչինովի եւ Կլիչկոյի միջեւ համաձայնեցման խորհրդում արդեն վիճաբանություն տեղի ունեցել էր, որի ժամանակ Կլիչկոյի միանման հարցերին, թե արդյոք ազգային անվտանգության ծառայության բաց նիստ կանցկացվի,  Տուրչինովը կոպիտ պատասխանել էր, որ «տեղեկությունը պետք է առաջին անգամից ընկալել»:

Верховная Рада Украины не смогла уволить Александра Турчинова с должности председателя парламента. Соответствующее решение поддержали лишь два депутата.
Перед тем как ставить вопрос на голосование, Турчинов сказал:
«Я утром внимательно слушал выступления народных депутатов. Представитель фракции УДАР сказал, что  они будут вносить, пугают ли меня внесением вопроса об отставке главы Верховной Рады. Я хочу сказать уважаемым коллегам, что меня не надо ни пугать, ни шантажировать», - сказал он
«Когда есть такое предложение, я сейчас готов и хочу поставить на голосование вопрос относительно отставки главы ВР, чтобы не было больше шантажа. Есть у вас предложение? Вносите его. Нет предложения – я за вас его внесу. Прошу ВР определиться по этому вопросу», - отметил Турчинов.
После этого проголосовали лишь двое депутатов «за», сообщает «Украинская правда»
После голосования к Турчинову подошел лидер Удару Виталий Кличко, который ему что-то говорил.
В ответ на это Турчинов сказал: «Вы хотите дискуссию? Я сейчас проведу публичную дискуссию, если вы ее хотите. После этого Кличко отошел от президиума, а заседание продолжилось.
Раньше 24 марта на согласительном совете между Турчиновым и Кличко уже состоялась перепалка, во время которой на несколько однотипных вопросов лидера УДАРа, будет ли проведено открытое заседание СНБО, Турчинов грубо ответил Кличко, что «надо воспринимать информацию с первого раза».