Հայաստանի ոսկու հանքերում պարունակվող ոսկին կբավականացնի 25-30 տարի:
Մարտի 25-ին «Պատասխանատու հանքարդյունաբերության հաստատում. մարտահրավերները եւ հնարավորությունները» խորագրով միջազգային խորհրդաժողովում այս մասին հայտարարել է էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանը: Պղնձա-մոլիբդենային հանաքարերը կբավականացնեն 100-120 տարի, կապար-ցինկայինները 20-25 տարի:
Հայաստանում, հավելել է նա, կա հանքային եւ ոչ հանքային օգտակար հանածոների մոտ 850 հանք: Դրանցից 37-ը մետաղներինն են: Այժմ շահագործվում է 400 հանք, որոնցից 26-ը՝ մետաղների: Այս կապակցությամբ նախարարը ուշադրություն է հրավիրել վերջիններիս արդյունահանումն աշխուժացնելու վրա: Այժմ դրանք հիմնականում օգտագործվում են միայն ցեմենտ եւ սալիկներ արտադրելու համար: «Անհրաժեշտ է դիվերսիֆիկացնել արդյունահանվող օգտակար հանածոները: Այդ նպատակով 2013 թ. ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարությունը ոչ մետաղական օգտակար հանածոների արդյունահանման սկզբունք էր մշակել», - նշել է Մովսիսյանը:

Золотоносной руды в Армении хватит на добычу в течение 25-30 лет. Об этом заявил министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян на Конференции по ответственной горнорудной промышленности в Ереване 25 марта. Медно-молибденовых руд хватит на 100-120 лет, свинцово-цинковых – на 20-25 лет.
В Армении, добавил он, есть около 850 месторождений рудных и нерудных полезных ископаемых. 37 из них – это месторождения металлов. Эксплуатируется сейчас около 400 месторождений, из них 26 – металлические. В этой связи министр обратил внимание на необходимость активизировать разработку последних. Сейчас они в основном используются практически только для производства цемента и облицовочной плитки. «Необходимо диверсифицировать добываемые полезные ископаемые. С этой целью в 2013 году Министерство энергетики и природных ресурсов Армении разработало концепцию развития добычи неметаллических полезных ископаемых», - отметил Мовсисян.