Հայաստանի ոսկու հանքերում պարունակվող ոսկին կբավականացնի 25-30 տարի:
Մարտի 25-ին «Պատասխանատու հանքարդյունաբերության հաստատում. մարտահրավերները եւ հնարավորությունները» խորագրով միջազգային խորհրդաժողովում այս մասին հայտարարել է էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանը: Պղնձա-մոլիբդենային հանաքարերը կբավականացնեն 100-120 տարի, կապար-ցինկայինները 20-25 տարի:
Հայաստանում, հավելել է նա, կա հանքային եւ ոչ հանքային օգտակար հանածոների մոտ 850 հանք: Դրանցից 37-ը մետաղներինն են: Այժմ շահագործվում է 400 հանք, որոնցից 26-ը՝ մետաղների: Այս կապակցությամբ նախարարը ուշադրություն է հրավիրել վերջիններիս արդյունահանումն աշխուժացնելու վրա: Այժմ դրանք հիմնականում օգտագործվում են միայն ցեմենտ եւ սալիկներ արտադրելու համար: «Անհրաժեշտ է դիվերսիֆիկացնել արդյունահանվող օգտակար հանածոները: Այդ նպատակով 2013 թ. ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարությունը ոչ մետաղական օգտակար հանածոների արդյունահանման սկզբունք էր մշակել», - նշել է Մովսիսյանը:

YEREVAN. – The gold in Armenia’s gold mines will suffice for 20-25 years,
Energy and Natural Resources Minister Armen Movsisyan said the aforementioned at an international conference on mining industry, which is convened Tuesday in capital city Yerevan.
As per Movsisyan, the country’s copper-molybdenum and lead-zinc ores will be enough for 100-120 and 20-25 years, respectively.
The minister added that there are about 850 useful mineral and non-mineral mines in Armenia, and 37 of these are metal mines.
“[But] the extracted useful minerals need to be diversified. To this end, the Energy and Natural Resources Ministry had developed a principle, in 2013, on the extraction of useful non-metallic minerals,” Armen Movsisyan noted.