ՆԱՏՕ-ն անհանգստացած է Ուկրաինայի սահմաններին ռուսական զորքերի կուտակումների մասին տեղեկություններով: Այս մասին հայտնել է Դաշինքի գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը:
«Մենք շատ անհանգստացած ենք Ուկրաինայի սահմաններին Ռուսաստանի ռազմական կենտրոնացվածությամբ»,-ասել է Ռասմուսենը Բրյուսելում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Միաժամանակ, Ռասմուսենը չի պատասխանել լրագրողների հարցին, թե ինչպիսին են ՆԱՏՕ-ի պլանները, եթե Ուկրաինայի հետ կապված անկանխատեսելի իրավիճակ ստեղծվի, քանի որ Դաշինքում ընդունված չէ նման հարցերի վերաբերյալ մեկնաբանություններ անել, հաղորդում է Segodnya.ru-ն:
Այդուհանդերձ, ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը հայտարարել է, որ Դաշինքը միշտ պլաններ ունի իր դաշնակիցների պաշտպանության վերաբերյալ: «Մեզ մոտ պատրաստ են բոլոր պլանները՝ մեր դաշնակիցների շահերի արդյունավետ պաշտպանության համար»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ Դաշինքը ներկայումս Ուկրաինայի հետ քննարկում է այդ երկրին աջակցությունը մեծացնելու միջոցները:
Ավելի վաղ Ուկրաինայի ԱԳ նախարար Անդրեյ Դեշչիցան կարծիք էր հայտնել, որ արտաքին քաղաքականության մեջ իր երկիրը օրինակ կվերցնի Ֆինլանդիայից, որը Ռուսաստանի հարեւանն է, ԵՄ անդամ է, սակայն ձեռնպահ է մնում ՆԱՏՕ-ի անդամակցությունից:

НАТО обеспокоен сообщениями о наращивании российского контингента у границы с Украиной. Об этом сообщил Генеральный секретарь НАТО Андерс Фог Расмуссен.
«Мы очень обеспокоены военным сосредоточением России у границы с Украиной», - сказал генсек Альянса на пресс-конференции в Брюсселе.
При этом Расмуссен не стал отвечать на вопрос журналистов о планах НАТО на случай непредвиденной ситуации в связи с Украиной, так как в альянсе не принято давать комментарии по таким вопросам, сообщает Сегодня.ua.
Тем не менее, генсек Альянса заявил, что у НАТО всегда есть планы по защите своих союзников по альянсу. «У нас готовы все планы для обеспечения эффективной защиты наших союзников», - отметил он.
Генсек НАТО добавил, что Альянс в настоящий момент обсуждает с Украиной способы усиления ее поддержки.
Ранее, и.о. министра иностранных дел Украины Андрей Дещица выразил мнение, что во внешней политике наша страна могла бы брать пример с Финляндии, то есть, будучи соседом России, входить в ЕС, но воздерживаться от вступления в НАТО.