Ղրիմի հանրաքվեի վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումը համաշխարհային գերտերությունների համար նոր լուրջ պատճառ դարձավ մեր երկիրը որպես երկրորդական դիտարկելու համար: Այս մասին մարտի 26-ի մամուլի ասուլիսում հայտարարել է 1994 – 1997թթ. ՀՀ նախագահի գլխավոր խորհրդական Ժիրայր Լիպարիտյանը:
Ըստ նրա՝ ԱՄՆ-ին չի զարմացրել ուկրաինական դեպքերի հարցում Հայաստանի դիրքորոշումը, քանի որ մեր երկրում այլեւս անկախ քաղաքականություն չի տարվում: Անդրադառնալով ժողովուրդների ինքնորոշման եւ տարածքային ամբողջականության սկզբունքներին՝ նա ընդգծել է. «Ճիշտ չէ գերտերությունների քաղաքականությունը միջազգային իրավունքի սկզբունքներով բացատրելը: Սկզբունքները գերտերությունների համար չեն, դրանք թույլ պետություններին են պետք», - նշել է Լիպարիտյանը:
Հիշեցնենք, մարտի 19-ին Սերժ Սարգսյանի եւ Վլադիմիր Պուտինի միջեւ հեռախոսազրույց էր կայացել։ Զրուցակիցներն անդրադարձել էին Ղրիմում հանրաքվեի անցկացումից հետո ստեղծված իրավիճակին եւ արձանագրել, որ այն հանդիսանում է ազատ կամարտահայտման միջոցով ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրացման հերթական օրինակը:

Позиция Армении в связи с референдумом в Крыму послужила для мировых сверхдержав новой, серьезной причиной для рассмотрения нашей страны как второстепенной. Об этом на пресс-конференции 26 марта заявил главный советник президента Армении в 1994 – 1997 годах, профессор Жирайр Липаритян.
По его словам, США не удивила подобная позиция Армении по поводу украинских событий, поскольку нашей стране уже не отводят независимую политику. Коснувшись принципов самоопределения народов и территориальной целостности, он подчеркнул: «Неправильно объяснять политику сверхдержав принципами международного права. Принципы – не для сверхдержав, они нужны слабым государствам», - отметил Липаритян.
Напомним, что в ходе состоявшегося 19 марта телефонного разговора президенты Армении и России Серж Саргсян и Владимир Путин коснулись ситуации, сложившейся после проведения референдума в Крыму, и констатировали, что он является очередным примером реализации права народов на самоопределение путем свободного волеизъявления.