Ամերիկյան Թենեսի նահանգի Ներկայացուցիչների պալատը մերժել է ադրբեջանամետ ուժերի հեղինակած հայահայկական բանաձեւը՝ հերթական անգամ լուրջ հարված հասցնելով ԼՂՀ-ի անկախությունը կասկածի տակ դնելու՝ Բաքվի ջանքերը: Այս մասին տեղեկացնում է «Asbarez»-ը՝ վկայակոչելով Ամերիկայի արեւելյան շրջանի Հայ դատի գրասենյակին:
Բանաձեւի հիմնական բանախոս Ջո Թոունզը առաջարկել է ընդունել բանաձեւը, սակայն հանձնաժողովում նրա գործընկերներից ոչ ոք չի սատարել նրան: Հանձնաժողովի նախագահ Ռայան Հեյնսը հայտարարել է, որ նախագիծը տապալվել է: Այդ կերպ, Թենեսին դարձել է ամերիկյան չորրորդ նահանգը, որը մերժել է ադրբեջանամետ բանաձեւի նախագիծը:
Հիշեցնենք, որ շուրջ երկու ամիս առաջ նման բանաձեւի նախագծեր էին մերժել նաեւ ամերիկյան Հավայի, Հարավային Դակոտա եւ Վայոմինգ նահանգների օրենսդիր մարմինները: Նման նախագծերը սատարում են ադրբեջանական բռնապետ Իլհամ Ալիեւն ու ԱՄՆ-ում նրա խոսափողները, որոնք փորձում են ճերմակեցնել Ադրբեջանում մարդու իրավունքների հետ կապված մռայլ իրավիճակը:

A key committee of the US State of Tennessee House of Representatives rejected an anti-Armenian resolution initiated by pro-Azerbaijan forces.
As a result, another serious setback was dealt to Baku’s efforts to undermine the independence of the Nagorno-Karabakh Republic, Asbarez reported citing Armenian National Committee of America – Eastern Region.
HR 145 lead sponsor Representative Joe Towns introduced a motion to move the resolution forward, but none of his committee colleagues offered a second in support.
Committee Chairman Ryan Haynes declared the motion failed.
Tennessee becomes the fourth state in less than two months to reject pro-Azerbaijan measures, joining Hawaii, South Dakota, and Wyoming.