Հայաստանի արտաքին ապրանքաշրջանառությունում Ուկրաինայի մասնաբաժինը չնչին է: Անցյալ տարվա արդյունքների համաձայն՝ այդ ցուցանիշը կազմում էր «ընդամենը» 5.1 տոկոս: Ինչպես հայտնի է, մեզ մոտ ներկրումը գերազանցում է արտահանմանը, բացառություն չի կազմում նաեւ Ուկրաինայի դեպքում:
Անհավասարակշռության դեպքում արտահանման տոկոսաբաժինն անցյալ տարի կազմել է 1.0 տոկոս, ներկրմանը՝ 5.1 տոկոս: Ուկրաինա մեև աևտահանման մեծ մասը բաժին է հասնում ալկոհոլային խմիչքներին (2013թ.-ին արտահանման ընդհանուր ծավալի 61 տոկոսը), իսկ ներկրման դեպքում՝ ծխախոտ (15,6 տոկոս) եւ մետաղյա ձողեր (10,7 տոկոս): Ինչպես երեւում է, Ուկրաինայից կատարվող ներկրումն ավելի տարբերակված է, քան մեր արտահանումն այդ երկիր: Նույն պատկերն է նաեւ աշխարհի մյուս երկրների դեպքում: Բնականաբար, մեր երկրները կապում են ոչ միայն տնտեսական հարաբերությունները: Նախքան ԽՍՀՄ փլուզումը Ուկրաինայում բնակվում էր նվազագույնը 100 հազար հայ: Դարասկզբին առավել հայաբնակ էին Ղրիմը, Պոդոլյեն, Գալիչինը:
ԽՍՀՄ փլուզումից հետո երկրում հայերի թիվն ավելացավ, որոշ գնահատականների համաձայն՝ 2,5 անգամ:Ի տարբերություն հեռավոր անցյալի՝ «նոր» հայ փախստականները ահստատվեցին Ուկրաինայի արեւելքում՝ Դոնեցկի, Խարկովի եւ Դնեպրոպետրովսկի մարզերում, այսինքն այն շրջաններում, որտեղ ըստ ռուսական լրջավամիջոցների, ձգտում են դեպի Ռուսաստանը…
Ուկրաինայում մեր սփյուռքի մաս են կազմում նաեւ սեզոնային աշխատանքային միգրանտները, որոնք օգնում են իրենց պատմական հայրենիքում մնացած ընտանիքին: Ոչ կոմերցիոն բնույթի դրամական փոխանցումների համաձայն Ուկրաինայի մասնաբաժինը տատանվում է 1 տոկոսի սահմաններում: Համեմատության համար նշենք, որ այդ փոխանցումների ընդհանուր ծավալում Ռուսաստանի տեսակարար կշիռը կազմում է մոտ 86 տոկոս, Ղազախստանինը՝ 1,3 տոկոս:Այստեղ հետաքրքիր նրբություն կա, որը կապված է  դրամական միջոցների մուտքի եւ ելքի հետ: Օրինակ, Ռուսաստանի դեպքում համահարաբերակցությունը կազմում է մոտ 9:1: Այսինքն Հայաստան մուտք գործող 9 դոլարից մեկը դուրս է գալիս: Իսկ ահա Ուկրաինայի դեպքում այդ թիվը կազմում է 1,15:1: Այնպես էր Հայաստանի քաղաքացիներն օգնում են իրենց հարազատներում նաեւ այդ երկրում: Սակայն, ամենայն հավանականությամբ, միջոցներն այդ ծախսվում են Ուկրաինայից Հայաստան ներկրվող ապրանքների փոքր չափաքանակների ձեռքբերման վրա:

Долю Украины во внешнеторговом обороте Армении можно считать не столь уж высокой. По итогам прошлого года этот показатель составлял «лишь» 5,1%. Как известно, у нас импорт намного превышает экспорт, и Украина в этом отношении не является исключением. Вследствие дисбаланса, доля этой страны в нашем экспорте (1,0% в прошлом году) намного меньше доли в импорте (5,1% по стране происхождения товара).
Главнейшей статьей нашего экспорта в Украину уже традиционно являются алкогольные напитки (свыше 61% от общего объема экспорта в 2013 году), а импорта – сигареты (15,6%) и прутки из железа (10,7%). Как видим, импорт из Украины лучше диверсифицирован, чем наш экспорт в эту страну. Впрочем, точно такая же картина у нас наблюдается по линии остальных стран мира, так что «вины» Украины в этом нет.
Естественно, наши страны связывают не только экономические отношения. До распада СССР на Украине проживало чуть менее 100 тыс. армян. Вначале, века назад, наиболее крупные армянские колонии образовались в Крыму, на Подолье и в Галичине. После развала Страны Советов в страну хлынула новая волна мигрантов-армян, и численность наших соотечественников в Украине почти удвоилась (а по некоторым оценкам – увеличилась аж в 2,5 раза).
В отличие от далекого прошлого, «новые» беженцы-армяне расселились в основном на востоке Украины, в ее промышленных районах - Донецкой, Харьковской и Днепропетровской областях. То есть в той взрывоопасной зоне, которая, по утверждениям российских СМИ, тяготеет к России…
Наша диаспора в Украине, а также сезонные трудовые мигранты, помогают своим близким, оставшимся на своей исторической родине. По трансфертам некоммерческого характера, поступающим физическим лицам через систему коммерческих банков Армении, доля Украины колеблется в пределах 1%. Для сравнения: удельный вес России в общем объеме этих трансфертов в прошлом году достигал почти 86%, а другого государства постсоветского пространства, Казахстана, чуть больше - 1,3%.
Здесь имеется интересный нюанс, связанный с соотношением сумм притока и оттока денежных переводов. По России, к примеру, это соотношение составляет почти 9:1. То есть на каждые поступившие в Армению $9 трансфертов приходиться $1 оттока. А вот по Украине этот показатель заметно меньше - 1,15:1. Так что и граждане Армении помогают своим родственникам в этой стране. Но, скорее всего, здесь наличествует перевод денег для закупки в Украине импортируемых в Армению мелких партий товаров.