Բելգիայի խորհրդարանում անկախ պատգամավոր Լորան Լուին, որը Ներկայացուցիչների պալատում հայտնի է իր սկանդալային վարքով, երկրի վարչապետ Էլիո Դե Ռուպոյին հրապարակավ մանկապիղծ է կոչել:
«Շնորհակալություն, պարոն մանկապիղծ, շնորհակալություն պարոն վարչապետ»,-ասել է նա ի պատասխան վարչապետի պարզաբանումների՝ կապված են ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի Բրյուսել կատարած այցի արժեքի հետ:
Հաղորդվում է, որ այդ քայլից հետո պատգամավորների մոտ կեսը լքել է դահլիճը, իսկ Պալատի նախագահ Անդրե Ֆլաոն ստիպված է եղել ընդհատել նստաշրջանն ու Լորան Լուիին մինչեւ նիստի ավարտը զրկել ձայնի իրավունքից: Ի նշան բողոքի, վերջինս դուրս է եկել դահլիճից, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»:
Նշենք, որ իր նույնասեռական կողմնորոշումը չթաքցնող Էլիո Դի Ռուպոն շնորհակալություն է հայտնել պատգամավորներից՝ համերաշխության ժեստի համար: 1990-ական թվականներին նրա դեմ մանկապղծության կեղծ մեղադրանքներ էին առաջադրվել:
Ինչպես նշում են բելգիական լրատվամիջոցները, նախընտրական արշավի մթնոլորտում վարչապետը լավ թիրախ է դառնում ծայրահեղ աջ քաղաքական գործիչների համար, որոնք հոմոֆոբիան որպես քաղաքական զենք են օգտագործում: 2013 թվականի վերջին Լորան Լուին արդեն ժամանակավորապես զրկվել էր պատգամավորական անձեռնմխելիությունից, քանի որ նա մասնավոր զրույցներում Բելգիայի վարչապետին մանկապիղծ էր անվանել:
Նշենք, որ մարտի 25-ին The Guardian թերթը տվյալներ էր հրապարակել այն մասին, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի Բրյուսել այցն արժեցել է առնվազն 10 մլն դոլար:

Независимый депутат бельгийского парламента Лоран Луи, прославившийся скандалами в палате представителей, публично назвал премьер-министра страны Элио Ди Рупо педофилом.
«Спасибо, господин педофил, спасибо, господин премьер-министр», - сказал он в ответ на не удовлетворившие его объяснения главы правительства по поводу слухов о стоимости визита в Брюссель президента США Барака Обамы.
Сообщается, что после этой выходки почти половина депутатов покинула зал, а председатель Палаты Андре Флао был вынужден прервать сессию и лишил Лорана Луи слова до конца заседания. В знак протеста тот вышел из зала, сообщает Интерфакс
Отметим, что не скрывающий своей гомосексуальной ориентации Элио Ди Рупо поблагодарил депутатов за жест солидарности. В 90-х годах против него уже выдвигались ложные обвинения в педофилии.
Как отмечают бельгийские СМИ, в обстановке предвыборной кампании премьер-министр становится легкой мишенью крайне правых политиков, использующих гомофобию как политическое оружие. В конце 2013 года депутат Лоран Луи уже временно лишался парламентского иммунитета. Такие меры были предприняты в рамках судебного расследования того, что он в частных разговорах объявлял премьера Бельгии педофилом.
Отметим, что 25 марта газета The Guardian опубликовала данные о том, что визит президента Соединенных Штатов Америки Барака Обамы в Брюссель обойдется по крайней мере в десять миллионов долларов.