Շատ կարեւոր է պատասխանել այն հարցին, ցանկանում ենք արդյոք մեր քղաքացիների համար արժանի կենսաթոշակ ապահովել, թե ոչ, երբ քննարկում ենք «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքը: Այս մասին Սահմանադրական դատարանի այսօրվա նիստի ժամանակ հայտարարել է պատասխանող կողմի ներկայացուցիչ, սոցիալական հարցերով խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ-ական պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով «ԴԵՄ եմ» քաղաքացիական նախաձեռնության ակտիվիստներին ու նշելով, որ եթ նրանք չլինեին, ապա չէր լինի նաեւ այս քննարկումը:
«Եթե ցանկանում ենք արժանապատիվ կենսաթոշակ ապահվել, ապա պարտավոր ենք ընթանալ պարտադիր կուտաային կենսաթոշակային համակարգը ներդնելու ուղիով: Այդ համակարգով պետությունն ու քաղաքացիները իրենց ավանդն են ունենում արժանապատիվ կենսաթոշակ ապահովելու հարցում: Եթե անգամ մեր տնտեսությունը կտրուկ սկսի զարգանալ ու այլմոլորակային միջոցներ կիրառվեն, ապա դա խնդրի լուծում չի հանդիսանա, քանի որ Հայաստանում առկա է սոցիալապես անարդար համակարգ»,-նշել է Հակոբյանը:
Միաժամանակ պատասխանողն ընդգծել է, որ խնդիրն այն է, որ երկրում ծանր սոցիալակն իրավիճակ է ստեղծվել, կա արտահոսքի մեծ ալիք ու, ցավոք, իրերի դասավորությունն այնպիսին է, որ թոշակառուների ու աշխատող մարդկանց հարաբերությունը չի համապատասխանում դասական «մեկ թոշակառու՝ երեք աշխատող» բանաձեւին:

Очень важно ответить на вопрос, хотим ли мы обеспечить граждан достойной пенсией или нет, когда обсуждаем закон «О накопительных пенсиях». Об этом на заседании Конституционного суда 28 марта заявил представитель стороны ответчиков, глава постоянной парламентской Комиссии по социальным вопросам, депутат правящей Республиканской партии Армении Акоп Акопян, выразив благодарность активистам гражданской инициативы «Я против» и отметив, что если бы не они – то не было этого обсуждения.
«Если мы хотим обеспечить достойную пенсию, то обязаны пойти по пути внедрения обязательной накопительной пенсионной системы. Этой системой государство и гражданин делают вклад для обеспечения достойной пенсии. Если даже наша экономика резко начнет развиваться, и будут применены инопланетные меры, то это не станет решением проблемы, так как в Армении социально несправедливая система», - признал Акопян.
Одновременно ответчик отметил, что проблема в том, что в стране тяжелая социальная ситуация, большой поток эмиграции, и, к сожалению, дела обстоят так, что соотношение пенсионеров и работающих людей не соответствует классической формуле «1 пенсионер – 3 работающих».