Կուբացի նկարիչ Էսեկյել Սանչես Սիվան որոշել է կյանքի տեւողությամբ կտավ ստեղծել. նա չընդհատվող նկարներ է նկարում 10 սմ լայնության ժապավենի վրա ու միավորում է դրանք մեկ մեծ փաթույթում: Գլուխգործոցն անվանվում է «Առանց սահմանների»: Այս պահին նկարիչը 1,2 կմ երկարությամբ նկար է նկարել: Լրագրողների այն հարցին, թե երբ է ավարտելու նկարը, նկարիչը պատասխանել է. «Երբ դադարեմ մտածել: Ինչպես եւ խոստացել եմ, նկարը սահմաններ չունի»:
Էսեկյելը գերադասում է առավոտյան ստեղծագործել: Նրա խոսքով՝ չգիտի, որտեղ տեղ կգտնի իր անվերջանալի ստեղծագործությունը, սա երազում է տեսնել էայն Նյու-Յորքի ժամանակակից արվեստների թանգարանում կամ Չինաստանում, հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
49-ամյա նկարիչը ծնվել է Անթիլիայում Կուբայի հյուսիս-արեւելքում, նկարում է մանկությունից: Նրա ստեղծագործությունները ցուցադրվել են Կանադայում, Իսպանիայում եւ ԱՄՆ-ում: Նկարչի կտավները հանդիպում են նաեւ Ռուսաստանի ինտերնետ-պատկերասրահներում: Այս պահին նա ապրում եւ ստեղծագործում է Հավանայից արեւմուտք ընկած Արտեմիսա նահանգում:

Кубинский художник Эсекьель Санчес Сильва решил создать полотно длиной в жизнь - он делает беспрерывные рисунки на ленте материала шириной в 10 сантиметров и соединяет их в один большой рулон. Шедевр мастера называется «Без пределов». К настоящему времени художник успел нарисовать 1,2 км полотна. На вопрос журналистов о том, когда он закончит, художник философски замечает: «Когда перестану мыслить. Как и обещал, картина беспредельна».
Творить Эсекьель предпочитает утром. По его словам, он не знает, где найдется место для бесконечного творения, но мечтает увидеть его в Музее современного искусства в Нью- Йорке или в Китае, передает ИТАР-ТАСС.
Сорокадевятилетний художник родился в муниципии Антилья провинции Ольгин на северо-востоке Кубы, он рисует с детства. Его произведения выставлялись в таких странах, как Канада, Испания и США. Встречаются картины мастера и в интернет-галереях России. В настоящее время он живет и работает в провинции Артемиса к западу от Гаваны.