ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման Սաուդյան Արաբիա իր այցն ավարտել է երկրում բռնության կանխարգելման գործում ջանքեր ներդրած կանանց մրցանակներ հանձնելու արարողությամբ։
Սակայն, ըստ New York Times-ի, մարդու իրավունքների պաշտպանության թեման չի շոշափվել Սաուդյան Արաբիայի թագավորի հետ հանդիպման ընթացքում։
Մամուլի տեղեկություններով՝ մարտի 28-ին շոշափվել են Մերձավոր Արեւելքի, Իրանի եւ Սիրիայի հարցերը։ Մասնավորապես, ըստ  Reuters-ի, կողմերը քննարկել են սիրիացի ապստամբներին ցուցաբերվող աջակցության խորացման ուղիները։
Այցի ընթացքում Օբամային ուղեկցել են ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Ջոն Քերրին եւ ասգային անվտանգության գծով խորհրդական Սյուզան Ռայսը։  Բանակցությունների արդյունքում ոչ մի հայտարարություն չի արվել։
Այցի նախաշեմին Օբամայի աշխատակազմը նշում էր, որ դրա նպատակը սաուդյան միապետին հավաստիացնելն էր, որ այն մտավախությունները, թե ԱՄՆ-ն կհրաժարվի մերձավորարեւելյան խաղաղ գործընթացի իր պարտավորություններից եւ չի լսի վաղեմի դաշնակիցներին, անհիմն են։
Reuters-ը նաեւ նշում է, որ Սաուդյան Արաբիան այսօրվա դրությամբ ավելի քիչ նավթ է արտահանում ԱՄՆ, քան նախկինում։ Այս հարցը շարունակում է կարեւոր մնալ Վաշինգտոնի համար, ինչպես եւ «Ալ Կաիդայի» հետ պայքարում նրանց համագործակցությունը։

Президент США Барак Обама завершил свой визит в Саудовскую Аравию церемонией награждения женщин, которые предпринимают усилия для предотвращения насилия в стране. Однако, как сообщает New York Times , тема прав человека не была затронута в ходе его встречи с королем Абдуллой.
Как сообщили СМИ, на встрече 28 марта были затронуты вопросы Ближнего Востока, Ирана и Сирии. В частности, как сообщает Reuters, стороны обсудили пути усиления поддержки умеренным сирийским повстанцам.
В ходе встречи Обаму сопровождал Госсекретарь США Джон Керри и советник по национальной безопасности Сьюзан Райс. Никаких заявлений по итогам переговоров сделано не было.
В преддверие визита, чиновники из администрации Обамы, отмечали, что цель поездки донести до саудовского монарха то, что опасения насчет того, что США окажется от обязательств в отношении ближневосточного мирного процесса и не будет слушать своих старых союзников, беспочвенны.
Агентство Reuters также отмечает, в то время как Саудовская Аравия, крупнейший в мире экспортер нефти, на сегодняшний день поставляет меньше нефти в США, чем в прошлом, этот вопрос остается важным для Вашингтона, также как и их сотрудничество в борьбе с Аль-Каидой.