Հարավային Կորեայի մայրաքաղաքում շաբաթ օրը բացվել է սակուրայի ծաղկման փառատոնը, հայտնում է «Ռենհապ» գործակալությունը։
Այս տարի սակուրան սովորականից շուտ է ծաղկել՝ տաք եղանակով պայմանավորված։ Վերջին օրերին Սեուլում ջերմաստիճանը հասել է մինչեւ 24 աստիճանի, ինչը 8-11 աստիճանով բարձր է մարտի վերջին օրերի միջին ջերմաստիճանից, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
Այս տարի փառատոնը կսկսվի 13 օր շուտ, իսկ անցյալ տարի սակուրայի ծաղկման փառատոնը Սեուլում բացվել էր այս գարնանից 18 օր ուշ: Ըստ գործակալության՝ սակուրան այս տարի սակուրան ծաղկել էր մարտին՝ 1922թ. ի վեր առաջին անգամ:

Фестиваль цветения сакуры в субботу открылся в столице Южной Кореи, сообщает агентство Ренхап.
В этом году сакура зацвела гораздо раньше привычных сроков из-за того, что в последние несколько дней в Сеуле стояла необычно теплая погода и температура воздуха днем достигала 24 градусов тепла. Это на 8-11 градусов выше средней температуры в последние дни марта, передает РИА Новости
Начало фестиваля в этом году на 13 дней опережает норму, а в прошлом году фестиваль цветения сакуры в Сеуле открылся на 18 дней позже, чем этой весной. По информации агентства, сакура зацвела в марте в этом году впервые с 1922 года.