Թուրքիայում, այսօր՝ մարտի 30-ին, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններն են։
Թուրքիայի արեւելյան նահանգներում ընտրությունները սկսվում են 07։00-ին եւ ավարտվում 16։00-ին, իսկ արեւմտյան նահանգներում՝ 08։00-ից մինչեւ 17։00։
Թուրքիայում ՏԻՄ ընտրություններին կարող է մասնակցել ընտրելու իրավունք ունեցող 26 մլն 704 հազար 757 կին եւ 25 մլն 991 հազար 75 տղամարդ, այսինքն, ընդհանուր 52 մլն 695 հազար 831 քաղաքացի։
Ամբողջ Թուրքիայի տարածքում տեղադրված են 194 հազար 310 քվեատուփ։
ՏԻՄ ընտրություններին մասնակցում են 26 կուսակցություն, սակայն ակտիվ պայքարն ընթանալու է հիմնականում իշխող «Արդարություն եւ զարգացում», ընդդիմադիր «Ժողովրդա-հանրապետական», «Ազգայնական շարժում», «Ժողովուրդների դեմոկրատական» եւ քրդական «Խաղաղություն եւ ժողովրդավարություն» կուսակցությունների միջեւ։
Տարբեր կանխատեսումների համաձայն՝ այս ընտրություններում կրկին հաղթելու է իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը։ Այս կուսակցության համար կանխատեսվում է մինչեւ 45 տոկոս քվեներ։ Երկրորդ տեղում է ընդդիմադիր «Ժողովրդա-հանրապետական» կուսակցությունը, որն ըստ տարբեր փորձագետների կհավաքի 27-ից մինչեւ 30 տոկոս ձայն։ Եռյակը եզրափակում է «Ազգայնական շարժում» կուսակցությունը, որի ձայները կանխատեսում են մինչեւ 17 տոկոս։ Իսկ քրդական «Խաղաղություն եւ ժողովրդավարություն» կուսակցության համար ենթադրվում է մինչեւ 8 տոկոս ձայն։

На выборах могут голосовать имеющие избирательное право 26 млн. 704 тыс. 757 женщин и 25 млн. 991 тыс. 75 мужчин – в общем 52 млн. 695 тыс. 831 гражданин. На избирательных участках по всей стране установлено 194 тысяч 310 урн. В выборах в органы местного самоуправления участвует 26 партий, однако активная борьбы будет идти в основном между правящей Партией справедливости развития, оппозиционной Народно-республиканской партией, Партией националистического движения, Демократической партией народов и курдской партией «Мир и демократия».
По некоторым прогнозам, в этих выборах вновь победит правящая Партия справедливости и развития. Для нее прогнозируют до 45% голосов. На втором месте – оппозиционная Народно-республиканская партия, которая, по мнению разных экспертов, наберет от 27% до 30%. Тройку замыкает Партия националистического движения, для которой прогнозируют до 17% голосов. Предполагают, что курдская партия «Мир и демократия» получит до 8% голосов.