Արտադրանքի մրցունակության համար հայ տեքստիլագործներին հարկավոր են էլեկտրականության զեղչեր: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցին հայտնել է Շիրակի մարզում գտնվող Մարալիկի բամբակագործական ֆաբրիկայի(«Նայթեքս» ԲԲԸ) տնօրեն Հակոբ Աղաբեկյանը: Ընկերության արտադրությունը բավական էներգատար է, քանի որ ներառում է մշակման բոլոր փուլերը՝ բամբակագործությունից մինչեւ կտորագործություն, կար եւ գունավորում:
«Ասենք, եթե ինչ-որ մեկն աշխատում է գազով ու ծախսում է ամսական ավելի քան 10 հազար խորանարդ մետր, ապա անցնում է ցածր սակագնի(26 տոկոսով ցածր՝ խմբ.): Մենք օգտագործում ենք նույնքան էներգիա, սակայն էլեկտրականություն, մեր սարքերը գազով չեն կարող աշխատել»,- հայտարարել է Աղաբեկյանը:
Գիշերային սակագնից օգտվել ընկերությունը նույնպես չի ցանկանում. Աշխատողների մեծամասնությունը տնամերձ տնտեսություն ունի, որտեղ երեկոյան է աշխատում: «Ինչ-որ մեկը կով է պահում, ինչ-որ մեկը հողամաս է մշակում. երեկոյան նրանք պետք է տանը լինեն»,- պարզաբանել է Աղաբեկյանը:
Նշենք, որ վերջերս Շիրակի մարզում է եղել Հայաստանի հայրենական ապրանքարտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը: NEWS.am-ի հետ զրույցում նա հայտարարել է, որ պատրաստվում է զբաղվել նշված հարցով ու ու այդ թեմայի առթիվ նամակ կկազմի ուղղված Հայաստանի կառավարությանը:

Для конкурентоспособной продукции армянским текстильщикам нужны скидки на электричество. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am гендиректор Мараликской хлопкопрядильной фабрики (ОАО «Найтекс»), расположенной в Ширакской области, Акоп Агабекян. Производство компании достаточно энергоемкое, так как включает все стадии обработки – от прядения хлопка до тканья, пошива и окраски.
«Скажем, если кто-то работает на газе и потребляет свыше 10 тысяч кубометров в месяц, то переходит в низкий тариф (на 26% ниже - ред). Мы потребляем аналогичный объем энергии, но электрической – на газе в нашей отрасли оборудование работать не может», - заявил Агабекян.
Ночным тарифом компания тоже пользоваться не хочет: у большинства работников есть приусадебные хозяйства, где они работают вечером. «У кого корова, у кого огород – вечером им нужно домой», - пояснил Агабекян.
Отметим, недавно в Ширакской области побывал председатель Союза отечественных товаропроизводителей Армении Вазген Сафарян. В беседе с Новости Армении – NEWS.am Сафарян заявил, что собирается заняться названным вопросом и составит по этой теме письмо в правительство Армении.