Եվրահանձնաժողովը մտադիր է ԵՄ անդամ երկրներից պահանջել ավելացնել քվոտաները օրինական ներգաղթի համար, որպեսզի այդկերպ նվազեցվի ապօրինի ներգաղթյալների թիվը, հաղորդում է գերատեսչության մամուլի քարտուղար Միքելե Չերկոնեն:
Եվրոպացի պաշտոնյայի խոսքով՝ ԵՄ տարածքում մնալու օրինական միջոցներն այս պահին «շատ սահմանափակ» են, ինչը ստիպում է միգրանտներին ԵՄ տարածք հասնել վտանգելով իրենց կյանքը եւ ապրել ընդհատակում:
Փորձագետները համարում են, որ միգրացիայի հարցը սուր կդառնա Եվրախորհրդարանի ապրիլյան ընտրությունների ժամանակ: Եվրոպացի սոցիոլոգները հաջողություն են կանխատեսում այն կուսակցություններին, որոնք չեն ողջունում միգրացիան դեպի ԵՄ, հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:

Еврокомиссия намерена требовать от членов ЕС увеличения квот для легальной иммиграции, чтобы уменьшить таким образом число нелегалов, сообщает пресс-секретарь ведомства Микеле Черконе.
По словам европейского чиновника, легальные способы остаться в Евросоюзе на данный момент «слишком ограничены», что вынуждает мигрантов добираться на континент, рискуя жизнью, и жить в подполье.
Эксперты считают, что вопрос миграции остро встанет на апрельских выборах в Европарламент.Про этом, на данный момент европейские социологи прогнозируют успех партиям, не приветствующим миграцию в ЕС, сообщает русская служба BBC.