ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը ապրիլի 1-ին ստորագրել է հրամանագիր, համաձայն որի՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պետական սահմանը պաշտպանելիս ցուցաբերած արիության համար Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի N զորամասի հրամանատար, ավագ լեյտենանտ Հարություն Սաֆարյանը հետմահու պարգևատրվել է «Մարտական ծառայություն» մեդալով:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հարավային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական հենակետում մարտի 31-ին, մարտական առաջադրանք կատարելու ժամանակ ականի պայթյունի հետեւանքով մահացու վիրավորում է ստացել 1987թ. ծնված ավագ լեյտենանտ Հարություն Գառնիկի Սաֆարյանը:
ԼՂՀ ՊԲ լրատվական ծառայությունից հայտնել են, որ միջադեպի մանրամասները պարզելու համար տարվում է քննություն:

According to the decree, NKR Defense Army military unit commander, Senior Lieutenant Harutyun Safaryan is posthumously awarded with the “For Service in Battle” medal for his courage during the protection of the NKR state border.
Senior Lieutenant Harutyun Safaryan was mortally wounded as a result of a land mine explosion on Monday. Safaryan (born in 1987) was mortally wounded while conducting a combat mission at the military base of the protection area of a Defense Army unit stationed in the southern direction of the Line of Contact between the Karabakh-Azerbaijani opposing forces.
An investigation is carried out find out the details of the incident, the Defense Army news service informed.