Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը իր կայքում հրապարակել է «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի որոշ դրույթներ հակասահմանադրական ճանաչելու մասին որոշման եզրափակիչ մասը:
Ներկայացնում ենք այդ կտորն ամբողջությամբ.
««Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորների դիմումի հիման վրա՝ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 5, 7, 8, 37, 38, 45, 49 եւ 86-րդ հոդվածների սահմանադրականության վերաբերյալ» գործով Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի 2014թ. ապրիլի 2-ի որոշման ԵԶՐԱՓԱԿԻՉ ՄԱՍ
Ելնելով գործի քննության արդյունքներից եւ ղեկավարվելով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 100-րդ հոդվածի 1-ին կետով, 101-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետով, 102-րդ հոդվածով, «Սահմանադրական դատարանի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 63, 64 եւ 68-րդ հոդվածներով, Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանը Ո Ր Ո Շ Ե Ց.
1. «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 5-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 7-րդ հոդվածի 1-ին եւ 11-րդ մասերի, դրանց հետ համակարգային առումով փոխկապակցված՝ 13-րդ հոդվածի 2-րդ մասի դրույթները՝ այն մասով, որով չեն ապահովում յուրաքանչյուր անձի հայեցողությամբ իր սեփականություն հանդիսացող աշխատավարձի տիրապետման, օգտագործման եւ տնօրինման իրավունքը եւ հանգեցնում են մարդու կամքից անկախ նրա սեփականության իրավունքի սահմանափակման, ճանաչել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 8-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 31 եւ 43-րդ հոդվածների պահանջներին հակասող եւ անվավեր։
2. Իրավունքի գերակայության եւ իրավական որոշակիության սկզբունքների պահանջներին համարժեք իրավունքների պաշտպանության կոնկրետ երաշխիքներ չամրագրելու եւ տվյալ իրավահարաբերություններում գործադիր իշխանության հայեցողության սահմանները չհստակեցնելու հանգամանքից ելնելով` «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 49-րդ հոդվածի 1-ին մասը ճանաչել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 1-ին հոդվածի, 3-րդ հոդվածի 2-րդ մասի եւ 83.5-րդ հոդվածի 1-ին կետի պահանջներին հակասող եւ անվավեր։
3. Վեճի առարկա հոդվածների հետ համակարգային առումով փոխկապակցված՝ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 2-րդ հոդվածի 6-րդ կետի՝ ‹...որի տնօրինման ... կարգն ու պայմանները սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը› դրույթը եւ 44-րդ հոդվածի 1-ին մասը ճանաչել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 83.5-րդ հոդվածի 1-ին կետի պահանջներին հակասող եւ անվավեր։
4. Վեճի առարկա հոդվածների հետ համակարգային առումով փոխկապակցված՝ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 41-րդ հոդվածի 4-րդ մասի՝ ‹Ռիսկերի կառավարման համակարգին ներկայացվող պահանջները սահմանվում են Կենտրոնական բանկի նորմատիվ իրավական ակտերով› դրույթը ճանաչել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 83.5-րդ հոդվածի 1-ին կետի պահանջներին հակասող եւ անվավեր։
5. Վեճի առարկա հոդվածների հետ համակարգային առումով փոխկապակցված՝ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 76-րդ հոդվածի 2-րդ մասի՝ գույքի արգելանքի միջոցով վարչական ակտի հիման վրա սեփականության իրավունքը սահմանափակող դրույթը՝ գույքի տնօրինման, տիրապետման կամ օգտագործման սահմանափակման միջոցով, ճանաչել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 8-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 31 եւ 43-րդ հոդվածների պահանջներին հակասող եւ անվավեր, հաշվի առնելով նաեւ, որ տվյալ դրույթին առնչվող իրավահարաբերությունները չեն վերաբերում սույն օրենքի իմաստով պարտադիր կուտակային վճար կատարողի /հարկային գործակալի/ անմիջական հարկային պարտավորությունների կատարմանը։
6. «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 7-րդ հոդվածի 2-10-րդ մասերի, 8, 37, 38, 45-րդ հոդվածների, 49-րդ հոդվածի 2-րդ մասի եւ 86-րդ հոդվածի վեճի առարկա դրույթները համապատասխանում են Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը՝ սույն որոշման մեջ սահմանադրական դատարանի արտահայտած իրավական դիրքորոշումների շրջանակներում՝ այն սահմանադրաիրավական բովանդակությամբ, համաձայն որի` դրանցով նախատեսված իրավակարգավորումները չեն կարող հիմքում ունենալ, մեկնաբանվել եւ կիրառվել մարդկանց հայեցողությունից անկախ նրանց սեփականության իրավունքի սահմանափակում ենթադրող իրավակարգավորման համատեքստում, իսկ կենսաթոշակային ֆոնդի կառավարիչների իրավունքները պետք է իրացվեն միայն համարժեք պարտավորություններով հավասարակշռման սկզբունքին համապատասխան։
7. Հաշվի առնելով, որ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը, մասնավորապես՝ սույն որոշման եզրափակիչ մասի 1-5 կետերով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը հակասող ճանաչված իրավադրույթները համակարգային առումով փոխկապակցված են Հայաստանի Հանրապետության շուրջ 50 օրենքներով եւ ութ տասնյակից ավելի այլ նորմատիվ իրավական ակտերով նախատեսված իրավակարգավորումների հետ, որոնց շատ դրույթներ սույն որոշման հիման վրա օրենքով սահմանված կարգով ենթակա են վերանայման, ինչպես նաեւ նկատի ունենալով օրենքի պահանջը՝ համակարգային առումով իրավական անվտանգությունը չխաթարելու վերաբերյալ, Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 102-րդ հոդվածի 3-րդ մասի եւ «Սահմանադրական դատարանի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 68-րդ հոդվածի 15-րդ մասի հիման վրա սույն որոշմամբ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը հակասող ճանաչված իրավանորմերի ուժը կորցնելու վերջնաժամկետ սահմանել 2014 թվականի սեպտեմբերի 30-ը՝ հնարավորություն տալով Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովին եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը՝ իրենց իրավասության շրջանակներում «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի եւ դրա հետ համակարգային առումով փոխկապակցված այլ օրենքների ու նորմատիվ իրավական ակտերի իրավակարգավորումները համապատասխանեցնելու սույն որոշման պահանջներին։
Սույն որոշման պահանջներից բխող նոր իրավակարգավորումներից ելնելով եւ հաշվի առնելով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 42-րդ հոդվածի 4-րդ մասի պահանջները` վերահաշվարկման են ենթակա մինչ այդ կատարված կուտակային վճարները:
8. Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 102-րդ հոդվածի երկրորդ մասի համաձայն սույն որոշումը վերջնական է եւ ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից»:

Конституционный суд Армении опубликовал на своем сайте заключительную часть оглашенного 2 апреля решения о признании антиконституционными некоторых положений закона «О накопительных пенсиях».
В заключительной части решения Конституционного суда говорится: «Исходя из результатов рассмотрения дела и руководствуясь пунктом 1 статьи 100, пунктом 3 части 1 статьи 101, статьей 102 Конституции Республики Армения, статьями 63, 64 и 68 закона Республики Армения «О Конституционном суде», Конституционный суд Республики Армения ПОСТАНОВИЛ:
1. признать противоречащими требованиям части 1 статьи 8, статей 31 и 43 Конституции Республики Армения и недействительными положения части 1 статьи 5, частей 1 и 11 статьи 7, взаимосвязанной с ними системным образом части 2 статьи 13 закона Республики Армения «О накопительных пенсиях» в том отношении, что они не обеспечивают право каждого лица на владение, использование и распоряжение являющейся его собственностью зарплатой по своему усмотрению и приводят к ограничению права собственности человека независимо от его воли;
2. исходя из того, что не зафиксированы конкретные гарантии защиты прав адекватно требованиям принципов верховенства права и правовой определенности и не уточнены пределы полномочий исполнительной власти в данных правоотношениях, признать противоречащей требованиям статьи 1, части 2 статьи 3 и пункта 1 статьи 83.5 Конституции Республики Армения и недействительной часть 1 статьи 49 закона Республики Армения «О накопительных пенсиях»;
3. признать противоречащими требованиям пункта 1 статьи 83.5 Конституции Республики Армения и недействительными положение пункта 6 статьи 2 закона Республики Армения «О накопительных пенсиях» с формулировкой: «…порядок и условия… распоряжения которой определяются Правительством Республики Армения», а также часть 1 статьи 44 закона, которые системным образом взаимосвязаны с оспариваемыми статьями;
4. признать противоречащим требованиям пункта 1 статьи 83.5 Конституции Республики Армения и недействительным положение части 4 статьи 41 закона Республики Армения «О накопительных пенсиях» с формулировкой: «Требования, предъявляемые к системам управлениями рисками, определяются нормативными правовыми актами Центрального банка», которое системным образом взаимосвязано с оспариваемыми статьями;
5. признать противоречащим требованиям части 1 статьи 8, статей 31 и 43 Конституции Республики Армения и недействительным взаимосвязанное системным образом с оспариваемыми статьями положение части 2 статьи 76 закона Республики Армения «О накопительных пенсиях», ограничивающее право собственности на основании административного акта с помощью наложения ареста на имущество, путем ограничения владения, распоряжения и использования имущества, учитывая также то, что связанные с данным положением правоотношения не относятся к выполнению непосредственных налоговых обязательств осуществляющего обязательную накопительную выплату лица (налогового агента) по смыслу настоящего закона;
6. оспариваемые положения частей 2 – 10 статьи 7, статей 8, 37, 38, 45, части 2 статьи 49 и статьи 86 закона Республики Армения «О накопительных пенсиях» соответствуют Конституции Республики Армения в рамках правовых позиций, выраженных Конституционным судом в настоящем постановлении, с тем конституционно-правовым содержанием, согласно которому предусмотренные в них правовые формы регулирования не могут иметь в своей основе, интерпретироваться и применяться в контексте правого регулирования, предполагающего ограничение права собственности людей независимо от их усмотрения, а права управляющих пенсионным фондом должны реализовываться только в соответствии с принципом уравновешения адекватными обязательствами;
7. учитывая, что закон Республики Армения «О накопительных пенсиях», в частности, правовые положения, признанные противоречащими Конституции Республики Армения в пунктах 1 – 5 заключительной части настоящего постановления, системным образом взаимосвязаны с правовым регулированием, предусмотренным примерно 50 законами Республики Армения и более чем восьмью десятками других нормативных правовых актов, многие положения которых на основании настоящего постановления в предусмотренном законом порядке подлежат пересмотру, а также принимая во внимание требование закона о ненарушении правовой безопасности системным образом, на основании части 3 статьи 102 Конституции Республики Армения и части 15 статьи 68 закона Республики Армения «О Конституционном суде» назначить конечным сроком потери силы правовых норм, признанных настоящим постановлением противоречащими Конституции Республики Армения, 30 сентября 2014 года, предоставив возможность Национальному Собранию Республики Армения и Правительству Республики Армения в рамках своих полномочий привести в соответствие с требованиями настоящего постановления правовые аспекты  закона Республики Армения «О накопительных пенсиях» и взаимосвязанных с ним системным образом других законов и нормативных правовых актов.
Исходя из новых правовых аспектов, вытекающих из требований настоящего постановления, и учитывая требования части 4 статьи 42 Конституции Республики Армения, подлежат перерасчету осуществленные до этого накопительные выплаты.
8. Согласно части 2 статьи 102 Конституции Республики Армения, настоящее постановление является окончательным и вступает в силу с момента публикации».