Հայաստանի կառավարությունը աշխատանքային խումբ կստեղծի, որը կզբաղվի «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխությունների վերաբերյալ օրինագիծ նախապատրաստելով: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 3-ին, կառավարության նիստում հայտարարել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ աշխատանքային խմբում ներկայացված կլինեն շահագրգիռ կառույցների ներկայացուցիչները, որոնք օրինագիծ կներկայացնեն ԱԺ-ին, որտեղ հաշվի կառնվեն Սահմանադրական դատարանի որոշման դրույթները:
«Դա բացառիկ հնարավորություն է քաղաքացիական հասարակության համար կառավարության հետ միասին մասնակցել օրենսդրական փոփոխությունների մշակմանը՝ նպատակ ունենալով բարելավելու գործող համակարգը: Օգտվելով այս բացառիկ հնարավորությունից, դիմում եմ քաղաքացիական հասարակությանը, բոլոր այն ակտիվիստներին, որոնք իրենց ուշադրության կենտրոնում են պահել կուտակայինը, աշխատել՝ հանուն ավելի լավ օրենսդրության, որը հաշվի կառնի ՍԴ ընդունած որոշումը: Մենք ակնկալում ենք երկխոսության սկիզբ և օրենսդրության կատարելագործում»,-ընդգծել է վարչապետը:
Նա տեղեկացրել է, որ աշխատանքային խմբում կընդգրկվեն Արդարադատության, Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի, Ֆինանսների նախարարությունների, Կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչները:
Իր հերթին, Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը նշեց, որ օրենքը սահմանադրական է մինչեւ սեպտեմբերի 30-ը, իսկ այն պահին, երբ կատարվեն փոփոխությունները, դրանք այդ պահից ուժի մեջ կմտնեն:
Իրավիճակը եւս մեկ անգամ փորձեց պարզաբանել վարչապետը, նշելով. «Քաղաքացիների եւ տնտեսվարող սուբյեկտների համար «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքը ուժի մեջ է մնում մինչեւ սեպտեմբերի 30-ը, երբ կկատարվեն փոփոխությունները»:
Նշենք, որ ապրիլի 2-ին Սահմանադրական դատարանը հակասահմանադրական ճանաչեց «Կուտակային կենսաթոշակի մասին» ՀՀ օրենքի վիճարկվող դրույթները: Մինչեւ սեպտեմբերի 30-ը ՍԴ-ն ժամանակ է տվել խորհրդարանին եւ կառավարությանը՝ վիճահարույց օրենքի հակասահմանադրական ճանաչված դրույթները փոփոխության ենթարկելու համար: Մինչեւ այդ կատարված պարտադիր կենսաթոշակային բոլոր վճարումները պետք է վերանայվեն: Որոշումն ուժի մեջ է մտել հրապարակման պահից:
Այս առնչությամբ ՍԴ անդամ Ֆելիքս Թոխյանը հայտարարել է հետեւյալը. «Մինչեւ սեպտեմբերի 30-ը «Կուտակային կենսաթոշակների» մասին օրենքը գործելու է, եւ քաղաքացիները պարտավոր են շարունակել վճարել պարտադիր կենսաթոշակային վճարները»:

Правительство Армении сформирует рабочую группу, которая займется подготовкой законопроекта о внесении изменений в закон «О накопительных пенсиях» в контексте решения Конституционного суда. Об этом 3 апреля на заседании Правительства заявил премьер-министр Тигран Саркисян.
По словам премьера, в рабочей группе будут представлены все  заинтересованные структуры, которые представят в парламент законопроект, учитывающий положения решения КС. «Это исключительная возможность для гражданского общества принять участие в разработке изменений. Приглашаю представителей гражданского общества к диалогу», - отметил Саркисян, добавив, что в рабочую группу войдут представители министерств юстиции, финансов, труда и социального обеспечения, Центрального банка.
В свою очередь, министр юстиции Грайр Товмасян отметил, что закон является конституционным до 30 сентября, а в тот момент, когда будут внесены изменения, они с этого момента и вступят в силу.
Ситуацию еще раз попытался разъяснить премьер: «Для граждан и хозяйствующих субъектов закон «О накопительных пенсиях» остается в силе до 30 сентября, когда будут внесены поправки».
Напомним, что Конституционный суд Армении 2 апреля огласил решение, согласно которому ряд статей скандального закона «О накопительных пенсиях» не соответствуют Конституции. Одновременно Конституционный суд дал время парламенту и Правительству до 30 сентября текущего года, чтобы внести поправки в ряд законодательных положений. До этого времени все пенсионные выплаты должны быть пересмотрены. Решение вступило в силу с момента оглашения.