Հայաստանի կառավարությունը աշխատանքային խումբ կստեղծի, որը կզբաղվի «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխությունների վերաբերյալ օրինագիծ նախապատրաստելով: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 3-ին, կառավարության նիստում հայտարարել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ աշխատանքային խմբում ներկայացված կլինեն շահագրգիռ կառույցների ներկայացուցիչները, որոնք օրինագիծ կներկայացնեն ԱԺ-ին, որտեղ հաշվի կառնվեն Սահմանադրական դատարանի որոշման դրույթները:
«Դա բացառիկ հնարավորություն է քաղաքացիական հասարակության համար կառավարության հետ միասին մասնակցել օրենսդրական փոփոխությունների մշակմանը՝ նպատակ ունենալով բարելավելու գործող համակարգը: Օգտվելով այս բացառիկ հնարավորությունից, դիմում եմ քաղաքացիական հասարակությանը, բոլոր այն ակտիվիստներին, որոնք իրենց ուշադրության կենտրոնում են պահել կուտակայինը, աշխատել՝ հանուն ավելի լավ օրենսդրության, որը հաշվի կառնի ՍԴ ընդունած որոշումը: Մենք ակնկալում ենք երկխոսության սկիզբ և օրենսդրության կատարելագործում»,-ընդգծել է վարչապետը:
Նա տեղեկացրել է, որ աշխատանքային խմբում կընդգրկվեն Արդարադատության, Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի, Ֆինանսների նախարարությունների, Կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչները:
Իր հերթին, Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը նշեց, որ օրենքը սահմանադրական է մինչեւ սեպտեմբերի 30-ը, իսկ այն պահին, երբ կատարվեն փոփոխությունները, դրանք այդ պահից ուժի մեջ կմտնեն:
Իրավիճակը եւս մեկ անգամ փորձեց պարզաբանել վարչապետը, նշելով. «Քաղաքացիների եւ տնտեսվարող սուբյեկտների համար «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքը ուժի մեջ է մնում մինչեւ սեպտեմբերի 30-ը, երբ կկատարվեն փոփոխությունները»:
Նշենք, որ ապրիլի 2-ին Սահմանադրական դատարանը հակասահմանադրական ճանաչեց «Կուտակային կենսաթոշակի մասին» ՀՀ օրենքի վիճարկվող դրույթները: Մինչեւ սեպտեմբերի 30-ը ՍԴ-ն ժամանակ է տվել խորհրդարանին եւ կառավարությանը՝ վիճահարույց օրենքի հակասահմանադրական ճանաչված դրույթները փոփոխության ենթարկելու համար: Մինչեւ այդ կատարված պարտադիր կենսաթոշակային բոլոր վճարումները պետք է վերանայվեն: Որոշումն ուժի մեջ է մտել հրապարակման պահից:
Այս առնչությամբ ՍԴ անդամ Ֆելիքս Թոխյանը հայտարարել է հետեւյալը. «Մինչեւ սեպտեմբերի 30-ը «Կուտակային կենսաթոշակների» մասին օրենքը գործելու է, եւ քաղաքացիները պարտավոր են շարունակել վճարել պարտադիր կենսաթոշակային վճարները»:

YEREVAN. – The Government of Armenia will set up a working group, which will prepare the bill on making amendments in the Law on Funded Pensions.
Prime Minister Tigran Sargsyan stated the aforesaid at Thursday’s Cabinet meeting.
In his words, the working group will comprise representatives from the relevant organizations, and they will introduce a bill to the National Assembly, where the Constitutional Court (CC) ruling on Wednesday will be considered.
“This is a unique opportunity for the civil society to participate, together with the government, in the drafting of legislative amendments, with a view to improve the existing system.
“We look forward to a start of dialogue and the improvement of the legislation,” Sargsyan stressed.
He informed that the working group will include representatives from the Justice, Labor and Social, and Finance Ministries plus the Central Bank.
“The Law on Funded Pensions remains in effect until September 30, when the amendments will be made,” Tigran Sargsyan also clarified.
The CC on Wednesday deemed unconstitutional a whole series of articles in the new Law on Funded Pensions, which were contested with a lawsuit by the four non-ruling-coalition parliamentary factions.
The CC gave the parliament and the government until September 30 to amend the aforesaid law’s provisions that were considered unconstitutional. In addition, all the mandatory pension deductions which already were made shall be reviewed.
Constitutional Court Judge Feliks Tokhyan, however, stated the following in this respect: “The law on funded pensions will be in effect until September 30, and the citizens are required to continue to pay the mandatory pension payments.”