Կենսաթոշակային պարտադիր կուտակային օրենքի դեմ պայքարող «Դե!մ եմ» շարժումը պարզապես «մանկապարտեզի» մակարդակի նախաձեռնություն էր, ապրիլի 3-ի մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ԱԻՄ առաջնորդ Պարույր Հայրիկյանը:
Ըստ նրա՝ քաղաքացիական շարժումն ունենում է նպատակ, իսկ տվյալ շարժումը գոյություն ունի, քանի որ կա մի բան, ինչին կարելի է դիմակայել: «Նրանք զրո են, նրանք ինձ չեն հետաքրքրում: Հանրային կյանքի վրա ազդելու համար պետք է ասել, որ ինչ-որ բանի կողմ ես, այլ ոչ թե դեմ», - ասել է Հայրիկյանը եւ հավելել, որ . «Դե!մ եմ» շարժումն իր խիստ խոսքերին արժանացել է «ինքնասիրահարվածության» եւ քաղաքական կուսակցությունների հետ համագործակցությունը մերժելու համար:
«Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքը, Հայրիկյանի համոզմամբ, իրոք հակասահմանադրական է: «Մեծ մասնագետ պետք չի լինել հասկանալու համար, որ «պարտադիրն» անհրաժեշտ է փոխարինել «կամավորով»: Ինչո՞ւ էր պետք օրենքի քննարկումը հետաձգել 6 ամսով», - հարց է տվել Հայրիկյանը:
Նշենք, «Դե!մ եմ» շարժումը կենսաթոշակային պարտադիր կուտակային համակարգի օրենքի դեմ բազմաթիվ հավաքներ եւ երթեր է անցկացրել Հայաստանի շատ քաղաքներում:

Движение «Я против», борющееся с внедрением обязательной накопительной пенсионной системы в Армении, было просто инициативой на уровне «детского сада», а не гражданской инициативой. Об этом на пресс-конференции 3 апреля заявил бывший кандидат в президенты, глава  объединения «Национальное самоопределение» Паруйр Айрикян.
По его словам, гражданская инициатива всегда имеет цель, а данное движение существует, поскольку есть что-либо, чему можно противостоять. «Они – ноль, они меня не интересуют. Для того чтобы оказать воздействие на общественную жизнь, надо говорить, что ты за что-либо, а не против», - сказал Айрикян. Он также добавил, что члены инициативы «Я против» удостоились его резких выражений из-за своей «самовлюбленности» и «нежелания сотрудничать с политическими партиями».
Закон «О накопительных пенсиях», по убеждению Паруйра Айрикяна, на самом деле является антиконституционным. «Не надо быть большим специалистом, чтобы понять, что слово «обязательный» необходимо заменить на «добровольный». Зачем нужно было переносить обсуждение закона на 6 месяцев?», - задался вопросом бывший кандидат в президенты.
Отметим, что инициатива «Я против» провела многочисленные демонстрации, акции протеста и шествия во многих городах Армении, выступая против внедрения обязательной накопительной пенсионной системы.