Ուկրաինայի Գլխավոր դատախազությունը երկրի չորրորդ նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչին եւ Ուկրաինայի անվտանգության ծառայության նախկին ղեկավար Ալեքսանդր Յակիմենկոյին ձերբակալելու եւ դատարան բերման ենթարկելու հրահանգ  է տվել, հայտնել է ՈՒԱԾ-ի ներկայիս ղեկավար Վալենտին Նալիվայչենկոն:
Ըստ նրա՝ փետրվարի 18-20-ին Կիեւի կենտրոնում ցուցարարների վրա կրակելը կատարվել է Յանուկովիչի անմիջական ղեկավարությամբ:
Նշենք, որ ըստ ներքին գործերի նախարար Արսեն Ավակովի, դիպուկահարների գործի քննությունը մի քանի մասերի է բաժանվել, եւ քննությունն այժմ պարզել է կասկածյալների ինքնությունը եւ ցուցարարների զենքը, հայտնում է ՈՒՆՆ-ը:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ըստ Ուկրաինայի գլխավոր դատախազ Օլեգ Մախնիցկիի՝ խաղաղ ցուցարարների սպանության հրամանը «Բերկուտին» տվել էին նախագահի աշխատակազմից:

Генпрокуратура Украины выдала ордер на задержание и доставку в суд четвертого президента страны Виктора Януковича и экс-председателя Службы безопасности Украины Александра Якименко, сообщил нынешний глава СБУ Валентин Наливайченко.
По его словам, расстрел демонстрантов в центре Киева 18-20 февраля проходил непосредственно и под прямым руководством Януковича.
Отметим, по словам министра внутренних дел Арсена Авакова, расследование по делу снайперов на Институтской было разделено на несколько частей и теперь следствие установило личности подозреваемых и оружие убийства митингующих, сообщает УНН.
Ранее сообщалось, что по словам исполняющего обязанности Генерального прокурора Украины Олега Махницкого приказы «Беркуту» на убийство мирных протестующих отдавались из администрации президента.