Թուրքիայի հեռահաղորդակցության նախարարությունը կիրառել է Սահմանադրական դատարանի որոշումը եւ վերացրել Twitter-ի արգելափակման որոշումը։
Թուրքական Milliyet-ի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի հեռահաղորդակցության նախարարության կողմից տարածված հայտարարության մեջ նշվել է, որ Սահմանադրական դատարանի կողմից 2014-ի ապրիլի 2-ի որոշման համաձայն Թուրքիայում Twitter.com կայքի արգելափակման որոշումը վերացվել է։
Նշենք, որ Սահմանադրական դատարանը ապրիլի 2-ին որոշում էր կայացրել չեղյալ համարել Twitter-ի արգելափակման որոշումները՝ շեշտելով, որ այն խախտում է մարդու իրավունքները։
Twitter-ը ընտրություններից առաջ փակվել էր Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի անձնական նախաձեռնությամբ։

Управление по связи и телекоммуникациям (УСТ) Турции прекратило блокировку прямого доступа к сервису микроблогов Twitter из национального сегмента интернета. Информация об официальном ограничении доступа снята с интернет сайта УСТ.
Таким образом, власти исполняют вынесенное 2 апреля решение Конституционного суда Турции, который признал ограничение доступа к ресурсу нарушающим закон и гражданские права. Суд направил копию своего вердикта в УСТ и другие профильные и контролирующие ведомства в предписанием принять срочные меры к исправлению ситуации, передает ИТАР-ТАСС.
На данный момент прямой доступ к Twitter еще невозможен. Это связано с тем, что не все турецкие интернет-провайдеры успели соответствующим образом перенастроить свои сервера.