«VKontakte»-ի ղեկավար Պավել Դուրովը մեկնաբանել է որոշումը մնալ սոցիալական ցանցի գլխավոր տնօրենի պաշտոնում: Նրա խոսքով, վերջին օրերին նա տեղեկացել է, թե ինչ կարող էր տեղի ունենալ սոցցանցի հետ իր հեռացման դեպքում: Նա եկել է եզրակացության, որ իր հրաժարականը դավաճանություն կլիներ «այն ամենի հանդեպ, ինչն իրենք պաշտպանել են վերջին 7 տարվա ընթացքում»:
«Սա շատ հեշտ ու ապակառուցողականն եղանակ կլիներ»,- «VKontakte»-ի իր էջում գրել է Դուրովը:
Գործարարը շնորհակալություն է հայտնել բոլորին, ովքեր ապրիլի 1-ին իր կողքին են եղել, երբ հայտարարել է հրաժարականի մասին: «Օրվա ընտրությամբ ես ակնարկում է, որ որոշումը վերջնական չէ եւ անհրաժեշտ է տեղեկություններ հավաքելու համար»,- գրել է Դուրովը:
Այսօր՝ ապրիլի 3-ին, ավելի վաղ Forbes ամսագիրը ձեռներեցի նամակն է հրապարակել՝ ուղղված ընկերության տնօրենների խորհրդին, որում հայտնում էր սոցցանցի ղեկավարի պաշտոնում մնալու որոշման մասին: Ավելի ուշ նա հրաժարականը կանվանի ապրիլմեկյան կատակ:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 1-ին Դուրովը հայտարարել էր հրաժարականի մասին, ինչից հետո USM Holdings-ը հայտարարել է, որ Դուրովը ստիպված էր թողնել պաշտոնը «բաժնետերերից մեկը ճնշման ներքո»:

Глава «ВКонтакте» Павел Дуров прокомментировал свое решение остаться на посту гендиректора соцсети. По его словам, за последние дни он узнал многое о том, что случилось бы с соцсетью в случае его увольнения. Он пришел к выводу, что его отставка была бы предательством «всего того, что мы защищали последние семь лет».
«Это был бы очень легкий и очень деструктивный путь», - написал Дуров на своей странице в «ВКонтакте».
Бизнесмен также поблагодарил всех, кто поддержал его 1 апреля - день, когда он объявил об отставке. «Выбором даты я постарался намекнуть, что решение об уходе не было окончательным и было необходимо для сбора информации», - написал Дуров.
Ранее сегодня, 3 апреля, журнал Forbes опубликовал письмо предпринимателя, адресованное совету директоров компании, в котором он объявил о решении сохранить за собой пост главы соцсети. Позднее бизнесмен подтвердил, что он на самом деле передумал увольняться. Свою «отставку» Дуров назвал первоапрельской шуткой.
Напомним, 1 апреля Дуров объявил, что покидает пост руководителя соцсети, поскольку «свобода действий генерального директора в управлении компанией значительно сократилась».
Представитель USM Holdings тогда заявил, что Дурову пришлось покинуть свой пост из-за «огромного давления, оказанного одним из акционеров».