ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը Մոսկվայի ժամանակով կիրակի լույս երկուշաբթի գիշերն արտակարգ հավաք է անցկացնելու՝ Ուկրաինայի հարավ-արեւելքում տիրող իրավիճակը քննարկելու նպատակով: Այս մասին ՌԻԱ Նովոստիին տեղեկացրել է կառույցի աղբյուրը:
Ավելի վաղ Ռուսաստանի արտգործնախարարությունը հայտարարել էր, որ ռուսական կողմը ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի եւ ԵԱՀԿ-ի շտապ դիտարկմանն է ներկայացնելու Ուկրաինայի հարավ-արեւելքում տիրող ճգնաժամային իրավիճակը:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 13-ին ռուսամետ ակտիվիստների եւ եվրամայդանականների ցույցերն ավարտվել են բախումներով: Կրակոցներ են հնչել, կան տուժածներ: Գեորգինյան ժապավենները կրում են ֆեդերալիզացիայի կողմնակիցները:
Ռուսական դրոշների ներքո ֆեդերալիզացիայի կողմնակիցների ցույցեր վերջին երկու օրերին անցկացվում են Ուկրաինայի արեւելյան մի քանի շրջաններում՝ Դոնեցկում, Խարկովում եւ Լուգանսկում: Ակցիաների մասնակիցները պահանջում են իրենց շրջանների կարգավիճակի շուրջ հանրաքվե անցկացնել, ինչպես նաեւ երկիրը դաշնային պետության վերածել:

Совет безопасности ООН соберется в ночь на понедельник по московскому времени, чтобы обсудить ситуацию на юго-востоке Украины, сообщил РИА Новости источник во всемирной организации, передает РИА Новости.
Ранее Министерство иностранных дел России заявило, что российская сторона выносит на срочное рассмотрение Совбеза ООН и ОБСЕ кризисную ситуацию на юго-востоке Украины.
Напомним, 13 апреля митинги пророссийских активистов и евромайдановцев завершились столкновениями, была слышна стрельба, есть пострадавшее. Георгиевские ленты носят сторонники федерализации.
Митинги сторонников федерализации под российскими флагами проходят в последние два дня на востоке Украины — в Донецке, Харькове и Луганске, их участники требуют провести референдумы о статусе своих регионов, они требуют федерализации страны.