Համատեղ կյանքի մասին օրինագիծը, որը թույլ է տալիս նույնասեռականների ամուսնությունն, ընդունվել է ապրիլի 14-ին էստոնական խորհրդարանի կողմից:
«Սահմանադրության համապատասխան Էստոնիան հանդիսանում է ազատության վրա հիմնված դեմոկրատական իրավական պետություն, որտեղ հարգում են յուրաքանչյուրի իրավունքներն ու ազատությունները, որտեղ ոչ մեկ խտրականության չի ենթարկվում»,- օրինագիծը ներկայացնելիս հայտարարել է պատգամավոր Ռայթ Մարսուտեն, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»:
Ինչպես նշվում է, Ռեֆորմների կուսակցությունը, Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը եւ ընդդիմադիր ցենտրիստական կուսակցությունը ներկայացնող 40 պատգամավորներ նախաձեռնել են համապատասխան օրինագիծը: Էստոնիայի խորհրդարանում ընդհանուր առմամբ 101 պատգամավոր կա:
Իր հերթին օրինագիծը պաշտպանել է արդարադատության նախարար Անդրես Անվելտը: Նրա կարծիքով՝ նրանում նաեւ պետք է ամրագրվի նույնասեռականների կողմից երեխաների որդեգրման իրավունքը:
Նշվում է, որ Էստոնիայում սոցիոլոգիական հետազոտություններ են անցկացվել, որոնք ցույց են տվել որ «երկրի բնակիչների մոտ կեսը նույնասեռականների ամուսնության մեջ վտանգավոր ոչինչ չի տեսնում», ուստի, ըստ Անվելտի, այս կապակցությամբ հանրաքվե անցկացնելու կարիք չկա:

Законопроект о сожительстве, разрешающий однополые браки, принят в производство 14 апреля эстонским парламентом.
«Эстония в соответствии с конституцией является основанным на свободе демократическим правовым государством, где все равны перед законом, где уважают права и свободы каждого, где никто не может быть подвергнут дискриминации», — заявил при передаче законопроекта в производство депутат Райт Марусте, сообщает Интерфакс.
Как отмечается, 40 депутатов, представляющих Партию реформ, Социал-демократическую партию и оппозиционную Центристскую партию, инициировали соответствующий законопроект. Всего в парламенте Эстонии 101 депутат.
В свою очередь министр юстиции Андрес Анвельт поддержал законопроект. По его мнению, в нем также должно быть закреплено право на усыновление детей однополыми парами.
Отмечается, что в Эстонии проводились социологические исследования, которые показывают, что «около половины жителей страны не видят проблемы в однополых браках», поэтому, по словам Анвельта, нет необходимости в проведении референдума на эту тему.