Ֆինները սուրճի բաժակ են ստեղծել, որի միջոցով հնարավոր է ինտերնետ մտնել: Paulig սրճային ընկերության աշխատակիցներից մեկը, որ մասնակցել է ինքնատիպ բաժակի նախագծման աշխատանքներին, տեղեկություններ է հայտնել նորարարության վերաբերյալ:
Նրա խոսքերով, նորահայտ սարքում ինքնատիպ տեխնոլոգիա է օգտագործվել: Բաժակի վրա դիսփլեյ եւ Bluetooth մոդուլ կա տեղակայված. վերջինիս շնորհիվ այն կարող է սմարթֆոնի հետ կապվել: Էկրանն աշխատում է ջերմացումից ստացված էներգիայի հաշվին` այսինքն, երբ բաժակի մեջ տաք խմիչք է լցվում, հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Bluetooth-ի շնորհիվ բաժակի էկրանին կարելի է ցանկացած պատկեր տեղակայել` սեփական լուսանկարները, հաղորդագրություններ` ընկերներից, տարբեր գրառումներ, ինչպես նաեւ ինտերնետից բեռնված նկարներ եւ զավեշտալի պատկերներ: Բացի այդ, սմարթֆոնի հետ միանալուց հետո դիսփլեյին կարելի է սուրճի ջերմաստիճանը տեսնել եւ այդպիսով գնահատել` հարմար է արդյոք ըմպելու համար:
Նախագծողների կարծիքով, սուրճն ինքնին շփման տրամադրող խմիչք է հանդիսանում: Հայտնագործությունը կարող է հատկապես հետաքրքիր թվալ հենց իրենց` ֆիններին, որոնք սուրճի սպառման ծավալով աշխարհում առաջին տեղն են գրավում` մեկ մարդու հաշվով տարեկան 12 կգ:
Բաժակը վաճառքի կհանվի 2015թ. սկզբներին: Ներկայումս նորարարությունը հանրային թեստավորման են պատրաստում, որին կարելի կլինի օնլայն ռեժիմով հետեւել:

Финны создали кофейную чашку, с помощью которой можно выходить в интернет. По словам одного из разработчиков - кофейной компании Paulig, в новом устройстве использована уникальная технология.
Чашка оснащена дисплеем и модулем Bluetooth, с помощью которого может соединяться со смартфоном. Включается экран за счет энергии, получаемой от нагревания, - то есть когда в чашку наливают горячий напиток, передает .
Благодаря Bluetooth на экран чашки можно помещать любые изображения - собственные фотографии, сообщения от друзей, различные надписи, картинки и комиксы, полученные из интернета. Кроме того, после соединения со смартфоном на его экране можно видеть температуру кофе и оценить, не слишком ли он холодный или горячий, передает ИТАР-ТАСС
По мнению разработчиков, кофе сам по себе является напитком, способствующим общению. Изобретение может быть интересно самим финнам, которые занимают первое место в мире по объему потребляемого кофе, - более 12 кг в год на человека.
В продажу чашка поступит в начале 2015 года. В настоящее время иинновацию готовят к публичному тестированию, наблюдать за которым можно будет в режиме онлайн.