Թուրքիայի իշխանությունները հայտարարել են այն մասին, որ դիտակում են հատուկ բանտերի ստեղծման տարբերակ ոչ ավանդական սեռական կողմնորոշում ունեցող կալանավորների համար:
Թուրքիայի արդարադատության նախարար Բեքիր Բոզդագի պաշտոնական հայտարարության մեջ նշվում է, որ նման ուղղիչ հաստատությունների ստեղծման նպատակը նույնասեռական կալանավորների պաշտպանությունն է:
Հատուկ բանտերում նույնասեռական կալանավորները ստիպված չեն լինի հասարակական օգտագործման վայրերը կիսել մյուս ձերբակալվածների հետ: Նրանք ստիպված չեն լինի համատեղ զբոսանքների դուրս գալ ու մասնակցել հավաքական միջոցառումներին:
Գեյերի իրավունքները պատպանող կազմակերպության կարծիքով՝ երկրում թշնամական վերաբերմունք է նկատվում ոչ ավանդական սեռական կողմնորոշում ունեցող անձնանց նկատմամբ: Մասնավորապես, թուրքկան բանտերում նրանց մենախցերում են պահում:
Իրավապաշտպան կազմակերպություններից մեկի ներկայացուցիչ Մուրատ Քոյլուն մտահոգություն է հայտնել կառավարության տվյալ ծրագրի առթիվ: Նրա կարծիքով՝ հասարակությանը գեյերի հետ «համատեղ բնակության» սովորեցնելու փոխարեն կառավարությունը դիտավորյալ մեկուսացնում է նրանց հասարակությունից:
Քոյլուն համարում է, որ դա ոչ այլ ինչ է, քան պատիժ ոչ ավանդական սեռական կողմնորոշում ունեցող անցձնաց համար: Նրան նաեւ մտահոգում է այն, որ կառավարության հայտարարությունից որեւէ հստակ առաջարկ չի բխում կալանավորների պաշտպանության վերաբերյալ, որոնք բացահայտ գեյեր չեն հադիսանում:
Նա նշում է, որ նույնասեռականների եւ տրանսգենդերների նկատմամբ բռնության մակարդակը բավական բարձր է: Եւ այստեղ բարդ է ասել, ինչն է ավելի լավ՝ առանձին բանտը, թե մենախուցը սովորական բանտում:
Քոյլուն կարծում է, որ հատուկ ուղղիչ հաստատությունների ստեղծումը չի ավելացի հանրության հանդուրժողականությունը, ինչն էլ նշանակում է, որ սա ընդամենը ժամանակավոր միջոցառում է, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»՝ վկայակոչելով «Roygbiv»-ին:

Власти Турции объявили о том, что рассматривают вариант создания специализированных тюрем для заключенных с нетрадиционной сексуальной ориентацией.
В официальном заявлении министра юстиции Турции Бекира Боздага говорится о том, что целью создания таких исправительных учреждений является защита гомосексуальных заключенных.
В специализированных тюрьмах заключенным-гомосексуалистам не придется делить места общего пользования  с другими арестантами. Также им не придется выходить на совместные прогулки и участвовать в коллективных мероприятиях.
По мнению организаций, защищающих права геев, в стране наблюдается враждебное отношение к людям нетрадиционной сексуальной ориентации. В частности, в турецких тюрьмах они содержатся в одиночных камерах.
Представитель одной из правозащитных организаций Мурат Койлу выразил обеспокоенность в связи с данным планом правительства. По его мнению, вместо того чтобы прививать обществу культуру «совместного проживания» с геями, правительство намеренно изолирует их от общества.
Койлу считает, что это не что иное, как новое наказание для людей с нетрадиционной сексуальной ориентацией. Также он обеспокоен тем, что из заявления правительства не следует никаких конкретных предложений по защите заключенных, которые не являются открытыми геями.
Он отмечает, что уровень насилия применяемого по отношению к гомосексуалистам и трансгендерам достаточно высокий. И тут сложно сказать, что лучше —  отдельная тюрьма или одиночная камера  в обычной тюрьме.
По мнению Койлу, создание специализированных исправительных учреждений не добавит терпимости в обществе, а значит это всего лишь временная мера, сообщает «РИА Новости» http://ria.ru/ со ссылкой на Roygbiv.