Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի նախագահի աշխատակազմը հաստատել է նրա մտադրությունը՝ ներկա գտնվել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի արարողությանը, որը տեղի կունենա ապրիլի 24-ին, Փարիզի Կանադայի հրապարակում կոմիտասի հուշարձանի մոտ:
Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհուրդը շնորհակալություն է հայտնում երկրի իշխանություններին, որոնք ի դեմս նախագահի, հարգում են 15 մլն զոհերի հիշատակը: Դա նշանակալի իրադարձություն է, որը պետք է գիտակցել, հաշվի առնելով Ֆրանսիայի հեղինակությունը եւ նրա դերը համաշխարհային ասպարեզում, ասված է խորհրդի հայտարարությունում:
Նախագահի ներկայությունը հաստատում է պետության ղեկավարի հարգանքը իր պարտավորություններին, հաստատում է հավատարմությունը ժողովրդավարության հիմնարար արժեքներին:
«Հայաստան պետական այցի նախաշեմին, Սիրիայի հայաբնակ Քեսաբում էթնիկ զտումների ֆոնին, թուրքական կառավարությանում Հայոց ցեղասպանության ժխտման դիրորոշման արմատականացման ֆոնին, Ֆրանսիայի նախագահի խոսքին առանձնահատուկ են սպասում եւ Ֆրանսիայում, եւ նրա սահմաններից դուրս: Կոչ ենք անում բոլոր ֆրանսիացիներին հավաքվել Կոմիտասի հուշարձանի մոտ կազմակերպվող արարողությանը»,-ասված է հայտարարությունում:

Аппарат президента Франции Франсуа Олланда подтвердил его намерение присутствовать на официальной церемонии в память Геноцида армян, которая пройдет 24 апреля в 19 часов у памятника Комитасу на площади Канады в Париже.
Совет по координации армянских организаций Франции благодарит власти страны, которые, в лице президента республики, воздадут память 1,5 млн жертв Геноцида армян. Это значительное событие, которое нужно осознавать в его полноте, учитывая престиж Франции и ее роль на мировой арене, говорится в заявлении совета, сообщает «Nouvelles d'Arménie».
Присутствие президента подтверждает уважение главы государства к своим обязательствам, подтверждает приверженность  основополагающим ценностям демократии, стоящим на защите  правды и справедливости, а также подтверждает должное уважение к жертвам и защиту человеческого достоинства.
«Накануне государственного визита в Армению, на фоне этнической чистки в армянонаселенном селе Кесаб в Сирии, радикализации позиции по отрицанию Геноцида в турецком правительстве, слова президента Франции особенно ждут и во Франции, и за ее пределами. Призываем всех французов собраться на церемонию у памятника Комитаса», - говорится в заявлении.