«Արեւելյան գործընկերությունը» ունի բոլոր նախադրյալները տարածաշրջանում ոչ թե բաժանարար պատ, այլ միացնող կամուրջ դառնալու համար: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 24-ին, Չեխիայում Արեւելյան գործընկերության 5-րդ տարեդարձի առթիվ կազմակերպված բարձր մակարդակի հանդիպման ժամանակ իր ելույթում հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նա նաեւ նշել է.
«Համաեվրոպական արժեքներ ասելով՝ մենք առաջին հերթին հասկանում ենք ժողովրդավարությունը, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, օրենքի գերակայությունը: Եվ հենց այս արժեքներն են ընկած մեր պետականաշինության հիմքում՝ հանդիսանալով մեր երկրի հետագա զարգացման տեսլականի հիմնական ուղեցույցը:
Անցած հինգ տարիների ընթացքում Արեւելյան գործընկերության հովանու ներքո իրականացված բարեփոխումների գործընթացն էապես ամրապնդել է ժողովրդավարության զարգացումը Հայաստանում: Շոշափելի առաջընթաց է գրանցվել նաեւ կոռուպցիայի դեմ պայքարում, ազատ եւ արդար ընտրությունների, ազատ տնտեսական մրցակցության ապահովման, պետական կառույցների գործունեության թափանցիկության բարձրացման, դատական համակարգի անկախության ապահովման, քաղաքացիական հասարակության զարգացման գործում: Միաժամանակ մենք գիտակցում ենք, որ դեռ շատ անելիքներ ունենք եվրոպական մոդելի իրական ժողովրդավարության կայացման համար:
Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում առանցքային ձեռքբերում եմ համարում մարդկային շփումների խրախուսումը: Այս առումով ցանկանում եմ առանձնացնել մուտքի արտոնագրերի ոլորտում գրանցված առաջընթացը, ինչի ապացույցն է քաղաքացիների միջեւ կապերը եւ փոխանակումներն ավելի խթանելու նպատակով նոր իրավական շրջանակների ձեւավորումը: Ուժի մեջ են մտել վիզաների դյուրացման եւ ռեադմիսիայի մասին համաձայնագրերը:
Ուկրաինական ճգնաժամը ցույց տվեց, որ առանց ներկա իրավիճակի արմատական պատճառները հասկանալու՝ Արեւելյան գործընկերության հետագա ընթացքը կարող է կասկածի տակ առնվել: Հայաստանը միացել է Արեւելյան գործընկերությանը խորին համոզմամբ, որ այն ուղղված չէ որեւէ երրորդ երկրի դեմ: Մենք մնում ենք այդ համոզման: Այս նախաձեռնությունն ունի բոլոր նախադրյալները տարածաշրջանում ոչ թե բաժանարար պատ, այլ միացնող կամուրջ դառնալու համար: Անհրաժեշտ է երկխոսության ճանապարհով գտնել տարածաշրջանի բոլոր շահառուների հետաքրքրությունները հաշվի առնող լուծումներ:

When we refer to Pan-European values we first and foremost mean democracy, protection of human rights and the rule of law, President Serzh Sargsyan said.
On Thursday Armenian leader addressed participants of the Eastern Partnership summit in Prague, stressing the need for values that are fundamental to  state-building exercise, and serve as major guiding vision for further development of Armenia.
“The process of reforms carried out under the Eastern Partnership tutelage in the preceding five years has significantly consolidated Armenia’s democratic development. Tangible progress has been registered in the fight against corruption, free and fair elections, ensuring free economic competition, improvement of transparent functioning of the state structures, safeguarding independence of judiciary and development of civil society. By the same token we are fully aware that we still have a lot to do in order to establish a real democracy of the European kind,” he said.
“I consider encouragement of people to people contacts to be pivotal achievement in the framework of the Eastern Partnership. In this regard I would like to specify the progress registered in the area of entry visas, which is being proved by forming new legal framework for the facilitation of the citizens’ contacts and exchanges. The visa facilitation and readmission agreements are already in force.
The Ukrainian crisis has demonstrated that lack of understanding of the root causes of the current situation can call further proceeding of the Eastern Partnership into question. Armenia joined the Eastern Partnership with a deep conviction that it is not directed against any third country. We remain of that same conviction. This initiative has got all prerequisites to become not a separating wall but a bridge that connects. It is necessary to find solutions by means of a dialogue that take into account interests of all regional beneficiaries”.