Եվրոպական խորհրդարանի` Կիպրոսը ներկայացնող անդամ Էլենի Տեոխարուսը 1915թ. Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված աշխարհի երկրների եւ մասնավորապես` Թուրքիայի ցուցադրած ջանքերի նկատմամբ զգոնություն ցուցաբերելու կոչ է արել, հավելելով, որ վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի վերջին օրերին արտահայտած ցավակցությունները ոչ այլ ինչ են, եթե ոչ ֆարս: Այս մասին գրել է «Cyprus Mail»-ը:
Տեոխարուսը անցյալում վիրաբույժ է աշխատել «Աշխարհի երկրները» կազմակերպությունում եւ մի քանի անգամ հայ-ադրբեջանական հակամարտության գոտի է այցելել: Եվրախորհրդարանի` Հայաստանի հետ բերակամության խմբի ղեկավարը նաեւ Նիկոսիայում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառման հիմնազեկուցողն է եղել: Այնտեղ ներկաների շարքում են եղել նաեւ տեղական քաղաքական կուսակցությունների մեծ մասի ղեկավարները:
Օսմանյան Թուրքիայում տեղի ունեցած ողբերգության 99-ամյակի կապակցությամբ գրավոր հայտարարությամբ է հանդես եկել Կիպրոսի կառավարության մամուլի քարտուղար Նիկոս Քրիստոդուլիդեսը, ասելով, թե «այդ հանցագործությունը իր հետքն է թողել մարդկության պատմության մեջ», եւ որ Կիպրոսի Հանրապետությունն այդ ցեղասպանությանը ճանաչած առաջին երկրներից է: Նշվել է նաեւ, որ նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսը եւ երկրի կառավարությունն իրենց համերաշխությունն են հայտնել հայ ժողովրդին եւ շարունակում են ջանքեր գործադրել հանցագործության միջազգային ճանաչման ուղղությամբ:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 23-ին Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը ծանր ժամանակների մասին էր խոսել, որ Օսմանյան կայսրության գոյության վերջին տարիներին երկրում ապրող բոլոր ժողովուրդներն են կրել եւ ցավակցություն հայտնել մահացած հայերի համար, միաժամանակ փորձելով հավատարիմ մնալ ցեղասպանության հերքման քաղաքականությանը:

Член Европейского парламента от Кипра Элени Теохарус призвала к бдительности в усилиях стран мира и самой Турции по признанию Геноцида армян 1915 года, добавив, что недавние соболезнования премьер-министра Реджепа Тайипа Эрдогана – не что иное как фарс. Об этом пишет «Cyprus Mail».
Теохарус в прошлом работала хирургом в организации «Врачи мира» и несколько раз посещала зону армяно-азербайджанского конфликта. Евродепутат, возглавляющая группу дружбы с Арменией в Европарламенте, была основным докладчиком на мероприятии в память о жертвах Геноцида армян в Никосии, на котором присутствовали лидеры большинства местных политических партий.
В письменном заявлении по случаю 99-ой годовщины трагедии в Османской Турции пресс-секретарь правительства Кипра Никос Христодулидес отметил, что «это преступление является пятном в истории человечества» и что Республика Кипр была одним из первых государств, признавших геноцид. Он добавил, что президент Никос Анастасиадис и правительство выразили свою солидарность с армянским народом и продолжают поддерживать усилия, направленные на международное признание этого преступления.
Напомним, что 23 апреля премьер Турции Эрдоган заявил о сложных временах, которые пришлось пройти всем народам Османской империи в последние годы ее существования, и выразил соболезнования потомкам погибших армян, одновременно оставаясь полностью верным политике отрицания Геноцида.