Գնահատելով Արեւելյան գործընկերության անցած ճանապարհը՝ կարող ենք նշել, որ այն մեծ հաշվով հաջողված է եղել։ Այդ մասին այսօր՝ ապրիլի 25-ին ասել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝  ելույթ  ունենալով Արեւելյան գործընկերության հինգերորդ տարեդարձի առթիվ բարձր մակարդակի հանդիպմանը:
«Ինչպես բազմիցս նշել եմ՝ այն առաջին հերթին հնարավորություն տվեց գործընկեր երկրներին համակարգելու եւ ընդլայնելու ներքին բարեփոխումները։ Հենվելով ընդհանուր արժեքների վրա` մենք ամրապնդեցինք մեր փոխգործակցության հիմքը։
Հայաստանն ու Եվրամիությունն անցած հինգ տարիների ընթացքում համատեղ ծավալուն աշխատանք են կատարել. ամրապնդվել է մեր քաղաքական երկխոսությունը, համատեղ ջանքեր ենք գործադրում բազմատեսակ մարտահրավերներին դիմակայելու ուղղությամբ։ Համաձայնության ենք եկել ու ներդրել վիզաների դյուրացման մեխանիզմը, ինչը գործընկերության առաջին շոշափելի արդյունքներից է»,- նշել է նախագահը։
Վերջինիս խոսքով, Հայաստանը հնարավորություն է ստացել մասնակցելու ԵՄ տարբեր ծրագրերին՝ այդպիսով ընդլայնելով ոլորտային համագործակցության շրջանակը։ «Մենք հանձնառու ենք ԵՄ մեր գործընկերների հետ քայլեր ձեռնարկել մեր հարաբերությունները կարգավորող իրավական նոր հիմք ձեւավորելու ուղղությամբ, որը մի կողմից կարտացոլի ԵՄ հետ Հայաստանի նախորդ քննարկումների բովանդակությունը, մյուս կողմից՝ համատեղելի կլինի համագործակցության մյուս ձեւաչափերի հետ:
Մեր համոզմամբ, գործընկեր երկրներից որեւէ մեկը չպետք է ստիպված լինի գին վճարել իր կայացրած որոշման համար՝ պայմանավորված այս կամ այն ինտեգրացիոն գործընթացին իր մասնակցության աստիճանով։ Մենք չենք ուզում ընտրություն կատարել բարեկամների միջեւ, այլ ուզում ենք ունենալ հնարավորինս շատ բարեկամներ»,- նշել է նա։
«Համոզված եմ, որ մենք ճիշտ ուղի ենք ընտրել։ Արեւելյան գործընկերությունը միայն ասոցացման համաձայնագիր չէ։ Դա ընդամենը գործիք է։ Երբ հայտարարում էինք «եւ՛, եւ՛» մոտեցման մասին, նկատի ունեինք այլընտրանք ունենալու հնարավորություն եւ ոչ թե համագործակցության այս կամ այն գործիքի ընտրություն։ Վստահ եմ, որ եթե մենք շարունակենք հավատարիմ մնալ ընդհանուր արժեքներին, հարգել միմյանց որոշումները եւ ընտրությունը՝ մեր համագործակցությունը կընթանա ճիշտ ճանապարհով։
Մենք անկեղծ հավատում ենք, որ միայն համագործակցության ճանապարհով ու համատեղ քայլերով է հնարավոր իրականություն դարձնել խաղաղ եւ բարեկեցիկ միասնական Եվրոպայի տեսլականը:
Վերջում ցանկանում եմ եւս մեկ անգամ նշել, որ Արեւելյան գործընկերությունը դեռեւս իր ձեւավորման փուլում որոշակի խնդիր ուներ: Մասնավորապես, հայտնի չէր, թե գործընկերներին ինչ սկզբունքով էին միավորել. երկրները տարբեր էին իրենց մոտեցումներով, իրենց ձգտումներով, եւ կարծում եմ` սա է պատճառը, որ գոնե Արեւելյան գործընկերության մի բաղադրիչը՝ տարածաշրջանային համագործակցության բաղադրիչը, այդպես էլ չաշխատեց: Ինձ համար մինչեւ հիմա հասկանալի չէ, թե ի՞նչ սկզբունքներով մենք եւ Ադրբեջանը միավորվեցինք մի գործընկերության մեջ. տարբեր հնարավորություններ, տարբեր մոտեցումներ, տարբեր ձգտումներ, եւ սա է պատճառը, որ այդ բաղադրիչը չաշխատեց: Ես վստահ եմ, որ բոլոր պարագաներում գործընկերությունը շարունակվելու է, վստահ եմ, որ լինելու են բարդություններ, ինչպես առկա են այսօր, բայց նաեւ վստահ եմ, որ բոլոր այդ բարդությունները լուծվելու են խաղաղ ճանապարհով»,- ամփոփել է Սերժ Սարգսյանը:

Assessing the road covered by the Eastern Partnership we can note that at the end of the day it was successful, Armenian president said during the second day of high-level meeting of Eastern Partnership.
“As I said on numerous other occasions, it first of all provided the partner countries with an opportunity to coordinate and expand their domestic reforms. We have grounded it in shared values and consolidated the foundation for our collaboration,” he said.
“Over the past five years Armenia and the European Union have done an extensive work: our political dialogue has been consolidated, we have taken joint efforts at responding to multifarious challenges. We have agreed upon and applied a visa-facilitation mechanism, which is one among the first tangible outcomes of our partnership.
Armenia has got an opportunity to participate in different EU programs and thus enlarged the framework of its sectoral cooperation. We are committed to taking further steps with our EU partners in order to form a new legal foundation regulating our relations, which on one hand will reflect the contents of Armenia’s preceding discussions with the EU, and on the other hand will be compatible with other formats for cooperation.
It is our conviction that none of the partner countries should be forced to pay a price for the decision it makes regarding its participation level in this or that integration process. We do not want to make a choice between friends, but we want to have as many friends as possible.
I believe that we have chosen the right path. The Eastern Partnership is not solely about an association agreement. It is basically an instrument. When we declared our approach of “both… and…” we meant an opportunity that envisages alternative, and not a choice of this or that instrument of cooperation. I am confident that if we continue to abide by shared values and respect each other’s decisions and choice our cooperation will proceed by the right path.
We sincerely believe that only through the avenue of cooperation and joint steps it is possible to materialize the vision of the united Europe in peace and prosperity.
In the end, I would like to note once again that the Eastern Partnership had some problems in its formation period yet. Particularly, the criterion of grouping partners was not clear: the countries differed in their approaches, their goals and I think that this is the reason that at least of the Eastern Partnership’s components – the regional cooperation component – was doomed to failure. I still do not understand the criterion of grouping Armenia and Azerbaijan into one partnership – different opportunities, different approaches, different goals – and this is the reason that component did not work. I am confident that in any case the partnership will continue and I am sure that there will be difficulties as they exist today, but I am also confident that all those difficulties will be addressed by peaceful means”.