Անհրաժեշտ է հիշել, որ պատմական գրքերը ներկայացնում են Հայոց ցեղասպանությունը, ինչպես որ այդ մասին է վկայում Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրը: Այս մասին Հայաստանի Պետական ճարտարագիտական համալսարանում լրագրողների հետ զրույցին ասել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Էդ Ռոյսը, անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք հայ ժողովուրդը պետք է ԱՄՆ նախագահից Օսմանյան Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ակնկալի:
«Այսօր մեզ հնարավորություն ընձեռնվեց Հայաստանի ապագայի` հայ ուսանողների հետ շփվել, խոսել նրանց հույսերի ու հեռանկարների մասին: Մենք ցանկանում ենք, որ ԱՄՆ-ն Հայաստանի գործընկերը լինի` հանուն այդ ապագայի»,- ընդգծել է Էդ Ռոյսը:
Նշենք, որ ապրիլի 25-ին ԱՄՆ կոնգրեսականների պատվիրակությունը Հայաստանի Պետական ճարտարագիտական համալսարանի նոր մասնաշենք է այցելել, եղել շինության տարբեր լաբորատորիաներում եւ դրանց տեխնիկական հնարավորություններին ծանոթացել:

Необходимо помнить, что книги по истории рассказывают о Геноциде армян, об этом свидетельствует также Мемориальный комплекс Геноцида армян «Цицернакаберд». Об этом в беседе с журналистами в Государственном инженерном университете Армении заявил глава Комиссии по иностранным делам Палаты представителей США Эд Ройс, коснувшись вопроса о том, стоит ли армянскому народу ждать признания президента США Геноцида армян в Османской Турции.
«Сегодня у нас была возможность общаться с будущим Армении – армянскими студентами, и поговорить с ними об их надеждах и будущих перспективах. Мы хотим, чтобы США были партнером Армении во имя будущего», - подчеркнул Эд Ройс.
Отметим, что делегация конгрессменов США 25 апреля посетила новое здание Государственного инженерного университета Армении (ГИУА), побывала в разных лабораториях здания и ознакомилась с их техническими возможностями.