Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչումը նախեւառաջ մեծ ազդեցույթուն կունենա թուրք հասարակության վրա, ապրիլի 26-ի մամուլի ասուլիսում հայտարարել է հակառասիստական«EGAM» կազմակերպության նախագահ Բենջամին Աբթանը (Ֆրանսիա):
Ըստ նրա՝ Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչումը կնշանակի թուրքական ավելի ժողովրդավար պետություն, պետական կառույցների առավել թափանցիկություն, խոսքի ազատություն, այսինքն՝ երկրում ժողովրդավարության միանգամայն այլ մակարդակ կհաստատվի:
Փոխհատուցման համար, ըստ Բենջամին Աբթանի, անհրաժեշտ են բանակցություններ: Կարող են լինել ինչպես ֆինանսական, այնպես էլ խորհրդանշական փոխհատուցումներ: Անդրադառնալով խորհրդանշական փոխհատուցումներին՝ նա նշել է. «Դա կարող է լինել հիմնադրամների ստեղծում, որոնց շնորհիվ, օրինակ, Թալեաթ փաշայի փողոցը կվերանվանվի եւ կկոչվի Ցեղասպանության զոհերից մեկին անվամբ: Դա կփոխի թուրքական դիվանագիտությունը, այն ուղղված կլինի հայկական մշակութային ժառանգության հանդեպ առաջընթացին»:
Բենջամին Աբթանը նաեւ հավելել է, որ խորհրդանշական փոխհատուցումների մի մասը կարող է նույնիսկ մինչեւ պետության կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը տրամադրվել: «Օրինակ, հիմա տեսնում ենք, որ քրդաբնակ տարածքների` Վանի, Դիարբեքիրի իշխանությունները ոչ միայն ճանաչում են ցեղասպանությունը, այլ նաեւ պատրաստ են հավելյալ քայլեր ձեռնարկել այդ ուղղությամբ: Պետությունն այստեղ միակ խաղացողը չէ»,- ասել է Աբթանը: Մի քանի խորհրդանշական փոխհատուցումները, նրա համոզմամբ, կարող են մեծացնել ճնշումը թուրքական պետության նկատմամբ, ինչպես նաեւ օրինակ ծառայել այլ կազմակերպությունների, տեղական իշխանությունների եւ թուրքական պաշտոնատար անձանց համար:

Официальное признание Геноцида армян турецким государством, в первую очередь, будет иметь большое влияние на турецкое общество. Об этом на пресс-конференции 26 апреля заявил президент антирасистской организации «EGAM» Бенджамин Абтан (Франция).
По его словам, признание Геноцида армян будет означать более демократическое турецкое государство, наибольшую прозрачность государственных структур, свободу слова, то есть в этой стране будет установлен совершенно другой уровень демократии.
Для компенсации, подчеркнул Бенджамин Абтан, необходимы переговоры. С его точки зрения, могут быть как финансовые компенсации, так и  символические. Коснувшись символических компенсаций, он отметил: «Это может быть создание фондов, благодаря которым, могут быть восстановлены также исторические топонимы или улица Талеата Паши может быть переименована по имени одного из жертв Геноцида армян. Это поменяет всю турецкую дипломатию, которая построена на отрицании Геноцида, и она будет нацелена на прогресс в отношении к армянскому культурному наследию».
Бенджамин Абтан также добавил, что часть символических компенсаций может иметь место даже до официального признания Геноцида армян со стороны государства. «Например, мы сейчас видим, что местные власти населенных курдами территорий в Ване, Диарбекире не только признают Геноцид, но и готовы выполнить дополнительные шаги в этом направлении. И государство здесь не единственный игрок», - сказал Абтан. Ряд символических компенсаций, по его убеждению, может увеличить давление на турецкое государство, а также послужить примером для других организаций, местных властей и должностных лиц Турции.