Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանն ապրիլի 30-ին այցելել է Մարտակերտի շրջան, որտեղ Թալիշ գյուղում մասնակցել է բնակավայրի ազատագրման 20-րդ տարեդարձին նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը: Բակո Սահակյանը Թալիշի ազատագրումը համարել է մեր շոշափելի հաղթանակներից մեկը՝ կարեւորելով հաղթական ոգու պահպանումը, մատաղ սերնդի հայեցի դատիարակությունը եւ բոլոր նահատակների հիշատակը վառ պահելը: Երկրի ղեկավարը հայրենքի պաշտպանության համար մղված մարտերում ցուցաբերած անձնական խիզախության համար «Մարտական ծառայություն» մեդալ է հանձնել մի խումբ ազատամարտիկների, որոնցից երկուսը՝ հետմահու, եւ «Վաչագան Բարեպաշտ» մեդալ` բարերար Բորիս Սաղաթելյանին՝ գյուղին ցուցաբերած շարունակական աջակցության համար:
Այնուհետեւ Բակո Սահակյանն այցելել է Վարդենիս-Մարտակերտ ճանապարհի հատվածներից մեկը եւ ծանոթացել շինարարական աշխատանքների ընթացքին:
Նույն օրը ԼՂՀ նախագահը Մարտակերտ շրջկենտրոնում մասնակցել է 2013թ. աշխատանքների ամփոփմանը նվիրված շրջվարչակազմի նիստին: Զեկույցներով հանդես են եկել շրջվարչակազմի ղեկավար Վլադիկ Խաչատրյանը եւ համապատասխան ստորաբաժանումների ղեկավարները: Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ Մարտակերտի շրջանի յուրահատկությունը կայանում է նրանում, որ ունի տնտեսության տարբեր ճյուղերի զարգացման համար մեծ ներուժ, եւ այն լիարժեք օգտագործելու համար անհրաժեշտ է համակարգված աշխատանք եւ տեղերում նախաձեռնողականության խթանում: Բակո Սահակյանը հանձնարարականներ է տվել աշխատանքների պատշաճ իրականացման ուղղությամբ:
Նախագահ Սահակյանն այցելել է նաեւ Կաշենի լեռնահանքային համալիր եւ ծանոթացել այնտեղ տարվող աշխատանքներին:
Միջոցառումներին մասնակցում էին ԱԺ խոսնակ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արա Հարությունյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

In Martakert President Sahakyan visited the village of Talish and partook in a solemn ceremony dedicated to the 20th anniversary of the settlement’s liberation. He considered the liberation of Talish among the tangible victories of Artsakh, stressing the importance of preserving “the triumphant spirit, patriotic upbringing of the younger generation and keeping alive the memory of the martyrs.”
Bako Sahakyan awarded the For Service in Battle medal to a group of freedom fighters for personal bravery shown in battles defending the Motherland, with two of them awarded posthumously and the Vachagan Barepasht medal to philanthropist Boris Saghatelyan for continuous support shown to the village.
The president thereinafter visited one of the sectors of the Vardenis-Martakert highway and inspected the process of the implemented construction activities.
On the same day President Sahakyan partook in a meeting of the regional administration summing up the activities of 2013. Head of the regional administration Vladik Khachatryan and heads of corresponding departments delivered reports.
According to the Artsakh President, the uniqueness of Martakert region lies in the fact that it has great potential for developing various economic sectors simultaneously, for its effective utilization it is necessary carry out a coordinated work and promote initiatives on the spot.Bako Sahakyan also gave instructions for proper implementation of works.