Ճապոնիայի իրավապահ մարմինները Իոկահամա քաղաքի Իմուրա ազգանունը կրող մի 27-ամյա բնակչի են ձերբակալել, ով «տպված» հրազենի անօրինական պահպանման մեջ է կասկածվում:
Ճապոնացին եռաչափ տպիչով մի քանի պլաստմասե ատրճանակներ է պատրաստել, տեղական լրատվամիջոցներին վկայակոչելով հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
«Ես զենք եմ պատրաստել` չիմանալով, որ դա օրինական չէ»,- արդարացել է ձերբակալված երիտասարդը:
Նա մի քանի ամիս առաջ միանգամայն օրինական ճանապարհով 60 հազար իենով (շուրջ 60 հազար ԱՄՆ դոլար) եռաչափ տպիչ է ձեռք բերել, սակայն իրավապահների ուշադրության կենտրոնում է հայտնվել համացանցում պատրաստված զենքերի ցուցադրությամբ տեսանյութեր տեղադրելուց հետո: Ճապոնական ոստիկանության տվյալներով, օրինազանցը ատրճանակի պատրաստման գծագրերը եւս համացանցից է ձեռք բերել:
Սա Ճապոնիայում առաջին դեպքն է, երբ քաղաքացուն պատասխանատվության են ենթարկում եռաչափ տպիչով սարք ստեղծելու համար:

Японские правоохранительные органы арестовали 27-летнего жителя города Иокогама по фамилии Имура, который подозревается в нелегальном хранении «напечатанного» огнестрельного оружия.
Японец с помощью 3D-принтера смастерил несколько пластиковых пистолетов, сообщает ИТАР-ТАСС со ссылкой на местные СМИ.
«Я сделал оружие, но не знал, что это противозаконно», - сказал в свое оправдание задержанный.
Как отмечается, он приобрел 3D-принтер совершенно легально несколько месяцев назад за 60 тысяч иен (около 600 долларов США). Однако внимание правоохранительных органов он привлек после того, как разместил в интернете несколько видео-материалов, на которых продемонстрировал сделанное им оружие. По данным японской полиции, чертежи для создания пистолетов на 3D-принтере Имура свободно скачал в сети.
Это стал первый случай в Японии, когда человека привлекают к ответственности за создание предмета на трехмерном принтере.