Իրանը պատրաստ է բնական գազ արտահանել Եվրոպայի երկրներ, այդ թվում՝ Ֆրանսիա, Մեծ Բրիտանիա, Գերմանիա, հայտարարել է Իրանի նավթի նախարարի միջազգային հարցերով տեղակալ Ալի Մաժեդին, փոխանցում է IRNA-ն:
Մամուլի ասուլիսում նա նշել է, որ եվրոպական երկրները կարող են ներմուծել Իրանի բնական գազը երեք առանձին երթուղով, ընդ որում՝ նաեւ թուրքական գազատարով, որը, ըստ Մաժեդիի, տնտեսապես ամենաարդյունավետն է ներկայիս պայմաններում: Նա ընդգծել է, որ Եվրոպա գազի արտահանումը շահավետ գործարք կլինի, քանի որ Եվրոպան գազի նոր մատակարարներ է փնտրում:
Մաժեդին ասել է, որ երկրորդ երթուղին Իրաքով, Սիրիայով, Լիբանանով եւ Միջերկրական ծովով անցնող գազատարն է: «Երրորդը Հայաստանով, Վրաստանով եւ Սեւ ծովով անցնող գազատարն է»,– հավելել է նա:
Ըստ նախարարի՝ ներկայումս բանակցություններ են տարվում Պակիստանի եւ Հնդկաստանի հետ՝ գազային պայմանագրեր կնքելու վերաբերյալ:
Իրանի պետական տեղեկատվական գործակալությունը նշում է, որ Իրանն ունի աշխարհում բնական գազի երկրորդ խոշոր պաշարը եւ Եվրոպայի համար հուսալի գործընկեր է, առավել եւս, որ ԵՄ-ն ձգտում է նվազեցնել իր կախվածությունը Ռուսաստանից՝ Ուկրաինայի ճգնաժամի պատճառով:

Iran is ready to export natural gas to European states, including Germany, France and UK via pipeline or in the form of LNG, Deputy Oil Minister for International Affairs Ali Majedi said on Wednesday.
He said Iran can export natural gas to Europe through three different routes including the Turkish pipeline which is considered the most cost-effective under the current circumstances, IRNA agency reported.
The second route is a pipeline which passes through Iraq, Syria, Lebanon and (finally) the Mediterranean Sea, Majedi said, adding, the third route is a pipeline which passes through Armenia, Georgia and the Black Sea.ˈ
The Deputy Minister underlined that preparing the ground for gas export to Europe by means of pipelines is time-consuming and Tehran is ready to export gas to Europe in the form of LNG.